Göttingen Üniversitesi'nin yeni rektörü Prof. Dr. Metin Tolan oldu

Almanya'da yaşayan Türk kökenli fizikçi Prof. Dr. Metin Tolan, Göttingen Üniversitesi senatosunun oy birliği ile rektör seçildi. Metin Tolan ile ilgili senatonun bu kararı, mütevelli heyeti tarafından da onaylandı. Türk profesörün bu başarısı, sosyal medyada da gündem oldu. Haberin yayılmasıyla birlikte pek çok kişi Metin Tolan kimdir, kaç yaşında? gibi soruların yanıtlarını merak etti.

Yayınlanma Tarihi: 28.01.2021 11:40
Değiştirme Tarihi: 28.01.2021 11:40
Göttingen Üniversitesi'nin yeni rektörü Prof. Dr. Metin Tolan oldu

Türk kökenli fizikçi Metin Tolan, Göttingen Üniversitesi rektörü oldu. Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada kararın senato tarafından oy birliği ile alındığı ifade edildi. Mütevelli heyetinin de onayladığı karara göre Tolan, göreve ilkbaharda başlayacak. 

Rektör Metin Tolan, duyulan güven nedeniyle mutlu olduğunu belirtirken, "En iyi üniversitelerden birinin rektörlüğüne seçilmek büyük bir onurdur. Üniversiteyi ilerideki görevlere hazırlamak için daha çok çalışacağız" dedi. 

Haber ile ilgili metin girin!.

METİN TOLAN KİMDİR?

Rektör olmasının ardından gündeme gelen Metin Tolan ile ilgili bilgiler merak edilmeye başlandı. Herkes Metin Tolan kimdir? sorusunun yanıtını aramaya başladı. Metin Tolan'ın babası Türk annesi ise Almandır. Metin Tolan 1965 yılında Schleswig-Holstein eyaletinin Oldenburg in Holstein kentinde doğmuştur.

Tolan, Kiel Üniversitesinde Fizik ve Matematik eğitimi aldı ve 1993’te doktor unvanını elde etti. Bir süre ABD’de araştırmalar yapan Tolan 1998’de deneysel fizik dalında Kiel Üniversitesinde doçent oldu.

2001’de Dortmund Teknik Üniversitesinde deneysel fizik dalında profesörlüğe başlayan Tolan 2004-2008 yıllarında Dortmund Teknik Üniversitesi Fizik Bölümünde dekanlık, 2008-2020 yılları arasında rektörlük kurulu üyeliği ve rektör yardımcılığı yaptı.