Görüntüleri olay yaratan tacizci sahte hoca için istenen ceza belli oldu

Son dakika haberine göre, İstanbul'da kendisini hoca olarak tanıtan ve evlilikleri kurtarma vaadiyle dolandırdığı iddia edilerek tutuklanan Burhan D. hakkında istenen ceza belli oldu. Burhan D.'nin, görüntüleri geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yayılmış ve bu görüntüler infiale yol açmıştı. 

Yayınlanma Tarihi: 30.09.2020 11:37
Değiştirme Tarihi: 30.09.2020 11:40
Görüntüleri olay yaratan tacizci sahte hoca için istenen ceza belli oldu

Olayla ilgili Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Burhan D. hakkında iddianame hazırladı. İddianamede yer alan ayrıntılar ise şoke eden olayı gözler önüne serdi. Kendisini hoca olarak tanıtan Burhan D., ortak bir tanıdık vasıtasıyla E.B. ile tanıştı. E.B., eşi S.B. ile problemler yaşadığını ve bu nedenle de eşinin kendisinine 'Boş ol' dediğini ifade etti. E.B., dini nikahlarının düştüğünü sanarak soluğu sanık Burhan D.'nin yanında aldı ve 5 eylül 2020 tarihinde Burhan D.'yi evlerine çağırdı. 

Burhan D. ise 'Böyle nikah düşmez siz tövbe edin, sizin nikahınız düşmedi' dediği, iddianameye yansıdı. 

Burhan D., 3 bin 200 lira kefaret parası isteyip, E.B.'nin eşi S.B.'ye  "Ayrı odanız var mı? Eşinle baş başa görüşmemiz lazım" şeklinde talep de bulunduğu, müştekilerin ayrı odaları olmadığını söylediğinde ise şüphelinin evden ayrıldığı ifade edildi.,

Burhan D.'nin sosyal medya hesabına "İlahiyatçı Öğretmen El Ensari" yazdığı ve kendisine itibar edilmesi için bir takım dini kisveleri kullandığı iddianamede yer alan ayrıntılardan biri olarak göze çarptı. 

Sanığın ifadelerine de yer verilen iddianamede sanığın müştekilerden onların rızası doğrultusunda 300 lira para aldığını söylediği, üzerine atılı suçlamayı kabul etmediği belirtildi.

İddianamenin değerlendirme kısmında ise sanığın kendisini İlahiyatçı Öğretmen El Ensari ismini kullanmak sureti ile tanınarak '677 Sayılı Tekke ve Zaviyelerle Türbelerin Seddine ve Türbedarlıklar ile bir takım unvanların men ve ilgasına dair kanuna' muhalefet suçunu işlediği belirtildi. Ayrıca sanığın müştekilerden nikah tazelemek adı altında kefaret parası almak suretiyle "Dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık" suçunu işlediği vurgulandı.

7 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

İddianamede tutuklu sanık hakkında "Dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık" suçundan 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması ve 5 bin güne kadar kadar adli para cezasıyla cezalandırılması istendi.

Ayrıca şüpheli hakkında "677 sayılı Tekke ve Zaviyelerle Türbedarlıklar ile bir takım unvanların men ve ilgasına dair kanuna muhalefet" suçundan 3 aydan az olmamak şartıyla hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

İddianameyi kabul eden Bakırköy 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde önümüzdeki günlerde tutuklu sanık Burhan D.'nin duruşması yapılacak.

Kaynak: DHA