Görülmemiş olay... Çıkmasını istediği kiracısı binayı söküp götürmüş

Kocaeli Darıca'da fabrika sahibi İhsan Yümlü, kirası uzun süre ödenmeyince kiracısını icraya verdi. Yümlü, tahliye sırasında binanın bazı kısımlarının söküldüğünü ve yapıda hasar oluştuğunu fark ederek suç duyurusunda bulundu. Avukat Şükür Caner, konuyla ilgili olarak, 'Mağduriyetimiz günden güne büyüyor. Bizim de elimiz bağlı, hiçbir şey yapamıyoruz. Bir fabrikanın sökülerek taşınılması dünya tarihinde görülmüş bir şey değil.' dedi. İşte olayın ayrıntıları...

Yayınlanma Tarihi: 21.10.2020 10:42
Değiştirme Tarihi: 21.10.2020 10:42
Görülmemiş olay... Çıkmasını istediği kiracısı binayı söküp götürmüş

Kocaeli'nin Darıca İlçesi, Osmangazi Mahallesi Sanayi Caddesi Kanuni Sokak'ta 11 bin 725 metrekare alanda 8 bin 400 metrekare kapalı alana sahip fabrikada, temizlik ve ambalaj kağıdı üzerine üretim yapılan şirketin sahibi olan Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Yahya Han, 2018 yılında binayı İhsan Yümlü'ye sattı ve aynı binayı Yümlü'den 1 yıllığına kiralad. 

Aradan uzun bir süre geçti ve Han'a kira borcunu ödemediği gerekçesiyle fabrikanın yeni sahibi İHsan Yümlü tarafından icra takibi başlatıldı. Tahliyeye başlayan şirket yetkililerinin, fabrika binasının çelik konstrüksiyondan yapılan bazı eklentilerini söktüğü görüldü. Bunun üzerine İhsan Yümlü, avukatı aracılığıyla suç duyurusunda bulundu.

Haber ile ilgili metin girin!.

'FABRİKAYI SÖKÜP GÖTÜRÜYOR'

Avukat Şükrü Caner, kiracıların fabrikayı söküp götürdüğünü öne sürerek şunları dile söyledi: "Kiracımız ne yazık ki hem ödemeleri yapmadı hem de tahliye etmesini istediğimizde de fabrikayı taşımaya başladı. Fabrikanın içerisinde bulunan şeyleri taşıması en yasal hakkıdır ama fabrikayı söküp götürüyor. Bu dünya tarihinde görülmüş bir şey değil. Fabrikanın yan panelleri dahil her şeyi vinçlerle götürüyor, TIR ile taşıyor. Bir başka yere fabrika kurma gerekçesiyle yapıyor bunu yani fabrikamızı kaçırıyor"

Haber ile ilgili metin girin!.

Bu yaşananların dünyada görülmemiş bir şey olduğunu söyleyen Caner, haklarını aramak için savcılığa başvurduklarını ve dava açıp icra takibi başlattıklarını dile getirdi. Koronavirüs salgını nedeniyle yargının her şeye yetişemediğini söyleyen Caner, 'Bu fırsattan istifade fabrikamızı elimizden göz göre göre kaçırıyor. Sığınağımız sadece yargı olduğu için biz de yargıya başvurumuzu yaptık ve sonucunu bekliyoruz. Mağduriyetimiz günden güne büyüyor. Bizim de elimiz bağlı, hiçbir şey yapamıyoruz. Bir fabrikanın sökülerek taşınılması dünya tarihinde görülmüş bir şey değil. Çünkü bu demonte bir fabrika değil. Kurulu, tapuda tescilli, belediyeden ruhsatlı bir bina göz göre göre sökülüp taşınıyor" diye konuştu.

Kaynak: DHA