Google koronavirüste yer verdi... Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti detayı!

Kullanıcıların en çok tercih ettiği arama motoru olan Google, dünyayı saran koronavirüs ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfadaki haritaya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni de aldı. Bilindiği üzere KKTC, sadece Türkiye tarafından tanınan bir devlet statüsünde.

Yayınlanma Tarihi: 30.05.2020 16:05
Değiştirme Tarihi: 31.05.2020 16:39
Google koronavirüste yer verdi... Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti detayı!

Uluslararası birçok kuruluşun yanı sıra Birleşmiş Milletler dahil olmak üzere birçok resmi, medya ve internet portalında, Rum Kesimi ile birlikte Kıbrıs Cumhuriyeti olarak görülen ve bazen diplomatik sorunlara neden olan KKTC, Google tarafından resmen tanındı. 

Dünyaca ünlü arama motoru Google, daha önceden koronavirüs verilerini gösterdiği haritada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) sadece Kıbrıs olarak gösteriyordu.

Google, artık KKTC’yi haritada ayrı bir ülke olarak yer vermeye başladı. Haritada korona virüs salgınına ait vaka ve ölüm sayıları ile güncel veriler bulunuyor.

1974'teki Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, 15 Kasım 1983'te Kıbrıs Türk Federe Devleti meclisi Self-determinasyon hakkını kullanarak oybirliği ile aldığı bir kararla kurulmuştur.  KKTC'nin kuruluş bildirgesini kurucu cumhurbaşkanı Rauf Denktaş okudu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulması, Kıbrıs Cumhuriyeti, Yunanistan’ın ve pek çok devletlerin yanı sıra Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin de tepkisini çekmişti.