Google'dan Safiye Ayla doodle'ı

Google Cumhuriyet tarihinin en önemli sanatçılarından biri olan Safiye Ayla'yı unutmadı. Google'ın yaptığı bu jest kullanıcılar tarafından da büyük taktir topladı.

Yayınlanma Tarihi: 14.07.2014 08:35
Değiştirme Tarihi: 14.07.2014 08:53
Google'dan Safiye Ayla doodle'ı

Google Cumhuriyet tarihinin en önemli sanatçılarından biri olan Safiye Ayla'yı unutmadı. Google'ın yaptığı bu jest kullanıcılar tarafından da büyük taktir topladı.Google doodle çalışması, bugünün Google doodle, Google neden bugün Safiye Ayla'yı doodle yaptı, Safiye Ayla neden doodle yapıldı, Google doodle seçimi ile ilgili tüm detaylar acunn.com'da. Safiye Ayla ve SAfiye Ayla'nın hayat hikayesi ile ilgili tüm merak ettikleriniz acunn.com internet sayfasında...

Safiye Ayla doodle ıDev arama motoru Google, bugün yaptığı doodle seçimiyle kullanıcılarını mest etti. Önemli günleri yaptığı doodle'lar ile kutlayan Google, ünlü sanatçı Safiye Ayla'nın 107. doğum gününü es geçmedi. Safiye Ayla'nın doodle'ını yayınlayan Google, kullanıcılarından büyük takdir topladı. Safiye Ayla'nın hayat hikayesiMısırlı Hicazîzade Hafız Abdullah Bey'in kızı olarak dünyaya gelen Safiye Ayla, henüz doğmadan babasını kaybetmiştir. Annesini de henüz üç yaşındayken kaybeden Safiye Ayla kimsesiz kalınca Sadabad Sarayı olarak inşa edilmiş Kağıthane'deki Çağlayan Darüleytamı'na verildi. İlkokulu bitirdikten sonra da Bursa Muallim Mektebi'ne yazıldı.Müziğe küçük yaşta piyano çalarak başladı. Bursa Kız Muallim Mektebi'ni bitirdi ve Beyoğlu'nda ilkokul öğretmenliğine atandı. Eyyubi Mustafa Sunar'dan müzik dersleri alan Ayla, Darüttalim Musiki Heyeti'nin konserlerine katıldıktan bir süre sonra öğretmenlikten ayrıldı ve gazinolarda çalışmaya başladı.Yesari Asım Arsoy, Hafız Ahmet Irsoy, Selahattin Pınar, Saadettin Kaynak ve Udi Nevres Bey'in müzik bilgilerinden yararlandı. 1932'de İstanbul Vali Yardımcısı Nuri Bey'in evinde verilen bir davette, Atatürk’ün huzurunda ilk kez şarkı söyledi ve kendisinin en beğendiği seslerden biri oldu. 1950’de besteci Şerif Muhittin Targan ile evlendi. Başta, açılışından itibaren İstanbul Radyosu olmak üzere Türkiye radyolarında sayısız konser verdi, beş yüzden fazla plak doldurdu. Büyük beğeni toplayan sesiyle ünü yurt sınırlarını aştı.Safiye Ayla'nın dönemin diğer kadın yorumcularından ayrı, kendine özgü bir okuyuş tarzı vardı. Okuyuşuna yansıyan Batı müziği beğenisi bu tavrın belirgin bir özelliğidir.Ölçüye uyarak, iyi bir diksiyonla, düzgün, aynı zamanda da coşkun, çekici bir tavırla okurdu. Sesindeki pürüzsüz akış en tiz perdelerde bile kaybolmazdı. Zamanın gözde şarkılarıyla fantezilerini olduğu kadar, Rumeli türküleriyle klasik örnekleri de içine alan repertuvarlarıyla geniş bir dinleyici kesimince çok sevilmiş, beğenilmişti. "Seninle doğan güldür bu gönül" ve "Aşk yaprağına konarak koza öresim gelir" adlı iki de bestesi bulunan Safiye Ayla, 1942'de Rey Kardeşler'in "Alabanda" revüsünde Kraliçe Mimoza rolündeki başarısıyla yetenekli bir oyuncu olduğunu da kanıtladı.Safiye Ayla Mustafa Kemal Atatürk'ün en sevdiği sanatçılardan da birisidir. Ayla'nın Mustafa Kemal Paşa adına düzenlediği konserde "Yanık Ömer" adlı şarkısını okumuş ve Paşa büyük bir hayranlıkla tekrar tekrar okumasını söylemiştir. Konser sonunda Mustafa Kemal Atatürk, Safiye Ayla'nın yanına gelerek: "Safiye çok teşekkür ederim, çok güzel yorumladın" der ve sonra ekler: "Bu türküyü bir operada söylemeni çok isterim. Bunu başarırsan, beni gerçekten çok mutlu edersin." der. Safiye Ayla her yere başvuru yapar, bir operada bu türküyü icraa edebilecek tek yer bulamaz ve Atatürk'ün bu vasiyetini yerine getiremeden 80 yaşındayken vefat eder.