Google, Antalya'daki deprem öncesi kullanıcılara bildirim gönderdi

Bu sabah Antalya açıklarında gerçekleşen 5.3'lük depremden hemen önce, bazı Android kullanıcıları deprem olacağına dair bildirim aldı.

Yayınlanma Tarihi: 05.01.2022 14:31
Değiştirme Tarihi: 05.01.2022 14:31
Google, Antalya'daki deprem öncesi kullanıcılara bildirim gönderdi

Google'ın Android akıllı telefonlardaki ivmeölçer sensörlerini deprem tespit etmek için kullandığı sistem, geçtiğimiz yıl ABD'nin Kaliforniya eyaletinde başlatılmış ve ardından birçok farklı ülkede kullanıma sunulmuştu.

Bu özellik ile birlikte, Android cihazlar önce bir depremin neden olduğu dalgaları tanıyor. Ardından Google, telefonlardan gelen verileri analiz ederek sismik aktivitenin arttığı alandaki kullanıcılara erken uyarı mesajı gönderiyor. Kullanıcılar da bu hizmeti reddetmedikleri takdirde otomatik olarak bilgilendiriliyor.

ANTALYA DEPREMİNİ ÖNCEDEN HABER VERDİ

Bu sabah saatlerinde, Antalya'nın Alanya ilçesi açıklarında 5.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) verilerine göre, deprem saat 06.21'de deniz yüzeyinin 39,52 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

Antalya’da gerçekleşen depremden saniyeler önce Android kullanıcıları, Google’ın deprem uyarı sisteminden gelen bildirimle karşılaştı.

Haber ile ilgili metin girin!.

İlgili Sayfalar: Playlist