Golan Tepeleri nerede? Golan Tepeleri neden önemli?

Golan Tepeleri nerede sorusunun yanıtı birçok vatandaşın gündeminde yer almaya başladı. ABD Başkanı Donald Trump'ın Golan Tepeleri hakkında yaptığı açıklama ve imzaladığı anlaşmayla birlikte, Golan Tepelerinin nerede olduğunu merak ediliyor. İşte detaylar.

Yayınlanma Tarihi: 26.03.2019 10:16
Değiştirme Tarihi: 26.03.2019 10:16
Golan Tepeleri nerede? Golan Tepeleri neden önemli?

Golan Tepeleriyle ilgili araştırmalar sürmeye devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump, 'Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini ABD'nin resmen tanıdığını' ilan eden başkanlık kararını imzalamasının ardından, Golan Tepeleri'nin İsrail için neden bu kadar önemli olduğu ve Golan Tepeleri'nin nerede olduğu merak edilmeye başladı. İşte detaylar.

GOLAN TEPELERİ NEREDE?

Suriye'nin güneybatısında İsrail'in ise kuzeydoğusunda yer alan tepelik bölge, zengin su kaynakları ile biliniyor. Bölge, 1967'de Suriye, Ürdün ve Mısır'dan oluşan Arap İttifakı ile İsrail arasında yaşanan "Altı Gün Savaşı" sonucunda İsrail tarafından işgal edilmişti. Golan Tepeleri, 1981'de Tel Aviv yönetimi tarafından tek yanlı olarak ilhak edildi.

GOLAN TEPELERİ NEDEN ÖNEMLİ?

Golan Tepeleri'ni İsrail için önemli kılan etkenlerin başında su kaynakları ve güvenlik geliyor. Golan Tepeleri, güvenlik açısından gözardı edilemeyecek kadar jeostratejik bir konumda ve zengin su yataklarına sahip. İsrail toplam su ihtiyacının üçte birini Şeria Nehri ve Golan Tepeleri'ndeki su kaynaklarından temin ediyor.

Uluslararası hukuka göre, Suriye toprağı olan ancak fiilen İsrail'in işgali altında bulunan Golan Tepeleri'nin bu iki ülke dışında Lübnan ve Ürdün'le de sınırı bulunuyor.

Yahudilere ait kutsal metinlerde birçok kez Golan bölgesine atıfta bulunulması da bölgeyi çoğu dindar Yahudi'nin gözünde kutsallaştırıyor.

Bu tür nedenlerle İsrail iç siyasetinde de önemli bir yer tutan Golan Tepeleri, İsrail tarafından "ülkelerinin vazgeçilmez bir parçası" olarak görülüyor.