Giresun Valiliği'nden flaş koronavirüs kararı! Açık alanlarda sigara içmek yasaklandı...

Tüm Türkiye'yi etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla ilgili farklı illerden tedbir kararları gelmeye devam ediyor. Giresun Valiliği tarafından alınan karara göre, cadde, park, sokak ve bunun gibi kamuya açık yerlerde yürüyüş esnasında, koronavirüs bulaşma riski olduğu gerekçesiyle sigara içmek yasaklandı.

Yayınlanma Tarihi: 25.09.2020 09:51
Değiştirme Tarihi: 25.09.2020 09:51
Giresun Valiliği'nden flaş koronavirüs kararı! Açık alanlarda sigara içmek yasaklandı...

Giresun'da yeni koronavirüs tedbirleri alınmaya başladı. Giresun Valiliği tarafından açıklanan karara göre, cadde, sokak ve parklarda yürüyüş esnasında, koronavirüsün bulaşma riski olduğu gerekçesiyle sigara içmek yasaklandı.

Giresun'daki tüm kamu kurumlarında, mesai başlangıç ve bitişlerinin toplu taşıma ve diğer ulaşım araçlarında yoğunluğa yol açmaması için 08.00-16.30 ve 08.30-17.00 şeklinde düzenlenmesi için gerekli çalışmaların yapılarak hayata geçirilmesine karar verilen toplantıda, 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan vatandaşların, çarşı, pazar yeri, AVM, sosyal mesafenin korunmasında zorluk yaşanan çay ocağı gibi işletmeler ile vatandaşlar tarafından yoğun kullanılan Gazi, Fatih, Alpaslan caddelerine 07.00-10.00 ile 16.00-19.00 saatlerinde girişlerinin kısıtlanması, Gazi, Fatih ve Alpaslan caddelerinde işletmesi bulunan veya burada çalışan 65 yaş üstü vatandaşların muaf tutulması kararlaştırıldı.

YÜRÜYÜŞ ESNASINDA SİGARA İÇMEK YASAKLANDI

Toplantıda ayrıca, Giresun genelinde cadde, sokak, park ve bunun gibi kamuya açık alanlarda maske kullanımını ihlal ederek bulaş riski oluşturduğundan yürüyüş esnasında sigara içmek yasaklandı.

Alınan bu kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verileceği, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı bildirildi.