Giresun'da önemli karar: İşyerlerine HES kodu ile girilecek

Koronavirüs salgını nedeniyle 'kırmızı' renkte bulunan Giresun'da valilikten dikkat çeken bir karar geldi. Valilik, 100 metrekarenin üzerindeki işyerlerine girişlerde HES kodu sorgulaması yapılacağını belirtti. 

Yayınlanma Tarihi: 09.03.2021 09:47
Değiştirme Tarihi: 09.03.2021 09:47
Giresun'da önemli karar: İşyerlerine HES kodu ile girilecek

Covid-19 salgını nedeniyle çok yüksek riskli olan Giresun'da 100 metrekarenin üzerindeki işyerleriyle ilgili önemli bir karar alındı. 

Valilik, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun vali Enver Ünlü başkanlığında bir araya geldiğini belirtti ve yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, İl genelinde 100 metrekare üzerinde bulunan tüm iş yerleri, işletme, fabrika ve benzeri yerlere girişlerde çalışan, müşteri ayrımı yapılmaksızın HES kodu sorgulaması yapılmasına karar verildiği ifade edilen açıklamada, HES kodu yüksek riskli ve riskli olan kişilerin kolluk kuvvetlerine bildirileceği aktarıldı.

Açıklamada ayrıca, kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282. maddesi gereğince para cezası verileceğine işaret edildi.

Aykırılık durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç tekil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verildiği kaydedildi.