George Washington esrarkeş miydi?

Şu an kendini Dünyanın süper gücü ilan eden ülkenin kurucusu hakkında ilginç "şeyler"

Yayınlanma Tarihi: 18.03.2014 11:05
Değiştirme Tarihi: 18.03.2014 11:23
George Washington esrarkeş miydi?

ABD bugün dünyanın her yerinde orduları olan ve kendini dünyanın süper gücü ilan eden bir ülke. Bu ülkenin kuruluşunda yaşananlarla ilgili de anlatılan pek çok hikaye ve efsane var. Biz işin bu taraflarına girmeden direk ilk kurucusu George Washington'un ilginç bir tarafından bahsedeceğiz.

İsterseniz konuya ABD'nin ünlü şarkıcısı Pink ile başlayalım. Pink uyuşturucu kullanmakla suçlandığı bir dönemde aynen şu ifadeleri kullanmıştı: Esrar, uyuşturucu değil,  topraktan yeşeren şirin bir yeşillik! İnsanın kendisini iyi hissetmesine yarıyor. George Washington da esrar çekerdi.

İddiaya göre George Washington kendi evinde esrar yetiştiriyordu ve içiyordu. İçtiği kısmı iddia olarak görülebilir fakat Washington günlüğünde esrar bitkisinin nasıl yetiştirileceğinin püf noktalarını anlatıyor! Çünkü kendisi iyi bir ziraatçiydi.

O bir ziraatçıydı. Günlüğüne, bahçıvanına Hint keneviri bitkisinin erkeğini pistillate'den yani dişisinden ayırttığını yazmıştı. Kenevirin sapı ip yapımında kullanılır. Ama dişi Hint kenevirinin kurutulmuş yaprakları ve çiçek açan tepeleri uyuşturucu olan cannabis'in, daha bilinen adıyla esrarın kaynağıdır. Fakat general bu son ürünü içmek için mi, yoksa botanik bir gelir kaynağı olarak mı kullanmıştır, bu hiçbir zaman ortaya çıkmadı.

İddia o ki Washington bu bitkileri içiyordu...

3 Dönem fikrinin de babası

George Washington'un çok ilginç bir özelliği daha var. ABD'nin ilk başkanı olan Washington, Amerikan başkanlık kurumunu şekillendirdi ve iki dönem, sekiz yıl sonra üçüncü dönem başkanlıktan vazgeçerek ülkesinde bir gelenek yarattı. Bu uygulama Roosevelt'e kadar devam etti, sonra anayasallaştı. 

Haber ile ilgili metin girin!.