George Floyd'un otopsi raporu kamuoyuyla paylaşıldı: Nefes alamadığı için öldü

Siyahi George Floyd'un ölümü sonrası başlayan isyan, ABD'de günlerdir devam ediyor. Ülkenin birçok noktasında eylemler düzenlenirken, yeni bir gelişme dikkatleri çekti. George Floyd'un, otopsi raporuyla ilgili ayrıntılar kamuoyuyla paylaşılırken, otopsinin sonuçlarına göre George Floyd 'nefes alamadığı için' hayatını kaybetti. Bu ayrıntı, önceki otopsi raporuna göre daha farklı bir sonucu da ortaya koydu. 

Yayınlanma Tarihi: 02.06.2020 10:41
Değiştirme Tarihi: 02.06.2020 10:41
George Floyd'un otopsi raporu kamuoyuyla paylaşıldı: Nefes alamadığı için öldü

4 polisin gözaltına alırken, orantısız güç uygulaması sonucu 46 yaşındaki George Floyd hayatını kaybetmişti. Floyd'un ölümüyle birlikte ülke karıştı ve binlerce insan, ülkenin birçok noktasında kitlesel gösteriler düzenliyor. Öte yandan, Floyd'un otopsi raporu da kamuoyuyla paylaşıldı. Aile bireyleri tarafından tutulan bağımsız uzmanların yaptığı otopsinin sonuçarına göre, 46 yaşındaki Floyd nefessiz kaldığı için hayatını kaybetti. 

Aile avukatı Ben Crump, otopsi sonuçlarıyla ilgili bir açıklama yaptı ve polis memuru Derek Chauvin ile birlikte diğer polislerin de suçlu olduğunu belirtti. “Sadece Derek Chauvin değil, George Floyd’un sırtına basan diğer polis memuru da ölümden sorumlu" diyen aile avukatı, Minnesota savcısı Keith Ellison'a da seslendi. 

Geçtiğimiz hafta yapılan resmi otopside George Floyd'un ölüm nedeni, “Polisin baskısı, kötü sağlığı ve vücudundaki toksik maddeler” gösterilmişti.