Sur'da 5 şehit

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde şehit sayısı 5’e yükseldi. Çatışmaların sürdüğü ilçede, 8 güvenlik görevlisi de yaralandı.

Yayınlanma Tarihi: 01.02.2016 10:38
Değiştirme Tarihi: 01.02.2016 16:32

Sabah erken saatlerde Cemal Yılmaz ve Hasırlı mahallelerinde yoğun şekilde çatışmalar oldu. Çatışmalar sırasında biri teğmen olan 2 askerin teröristler tarafından keskin nişancı Kanas silahlarıyla açılan ateşte şehit oldukları belirtildi. Çatışmalarda 4 asker ve 3 polis de çeşitli yerlerinden yaralandı. Diyarbakır Asker hastanesi’ne kaldırılan yaralı 4 askerden durumu ağır olan 1 asker ise tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.

Şehit sayısı 5'e yükseldi

Çatışmalar devam ederken bir acı haber daha geldi. 2 asker daha şehit oldu.  Genelkurmay Başkanlığı şu açıklamayı yaptı:

01 Şubat 2016 tarihinde Diyarbakır ili Sur ilçesinde devam eden operasyonlar esnasında, bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce yapılan silahlı saldırı sonucu üç kahraman silah arkadaşımız ağır şekilde yaralanmışlardır. Yaralılarımız derhal hastaneye sevk edilmiş, ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen iki silah arkadaşımız kurtarılamayarak saat 13.25’te şehit olmuştur.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, yaralanan kahraman silah arkadaşımıza acil şifalar temenni ediyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Üsteğmenin ailesi yıkıldı...

Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki operasyonda  teröristlerin silahlı saldırısı sonucu şehit olan Jandarma Üsteğmen Recep  Erdoğan'ın, Gümüşhane'deki baba ocağında yas var.

Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz, Belediye Başkan Vekili Mehmet Ceylan ile  sağlık ve jandarma ekipleri, Hasköy'e giderek 26 yaşındaki oğlunun şehadet  haberini baba Vahittin Erdoğan'a verdi. Şehidin baba ocağına Türk bayrakları  asıldı. Evladının şehit olduğunu öğrenen Erdoğan, "Sana kurşun işler miydi  oğlum" dedi. Protokol üyeleri, köye gelerek şehit ailesine başsağlığı dileğinde  bulundu. Şehit Jandarma Üsteğmen Erdoğan'ın, yaklaşık bir ay önce tatil için  köyüne geldiği, Şanlıurfa'dan geçici görevle Sur ilçesine gittiği, jandarma özel harekat tim komutanı olduğu öğrenildi. Şehidin annesinin, Malatya'da öğretmenlik yapan kızının yanında  bulunduğu, Erdoğan'ın bekar ve 5 kardeşi olduğu belirtildi.

Yozgat'a şehit ateşi

Bu sabah PKK’lı teröristlerle girdikleri çatışmalarda şehit olan 3 askerden 2’si Yozgatlı. Şehitlerden Yozat’ın Sorgun İlçesi’nden 36 yaşındaki Astsubay Üstçavuş Nusret Atmaca ile Aydıncık ilçesinden 26 yaşındaki Uzman Çavuş Bekir Şimşek’in baba ocaklarına ateş düştü.

11 yıllık evli olan ve 2 çocuk babası olan şehit Astsubay Üstçavuş Nusret Atmaca’ın acı haberi, Sorgun’un Aşağıcumafakılı Köyü’nde oturan baba ocağına ulaştı. Astsubay Nusret Atmaca’nun şehit olduğu haberini, Sorgun Kaymakamı Ali Arslantaş, Belediye Başkanı Ahmet Şimşek ve İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım köye gelerek, çiftçilik yapan baba Osman Atmaca’ya bildirdi. Acı haberle yakınları şehit evine akın etti.

Sorgun İlçe Özel İdare Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, kar nedeniyle kapalı olan yolları açıp, kumlama çalışması yaparken, şehidin baba ocağına Türk bayrakları asıldı. Amcası İrfan Atmaca, şehidin 7 yaşında bir oğlu, 5 yaşında da bir kızı olduğunu belirterek, "Şehidimiz 19 yıldır görev yapıyordu.  En son bir hafta önce telefonla görüştük. İyiyim dedi bana. Silopi’yi temizledik, şimdi nereye gideceğiz bilmiyorum dedi bana. Asıl görev yeri Urfa’daydı. Geçici olarak Silopi’ye gitti. Oradan da Sur’a geçmişler. Bir oğlu bir de kızı vardı" dedi.

Şehit Nusret Atmaca’nın eşi Nihal Atmaca ile 11 yıllık evli oldukları, 7 yaşında Osman Kürşat  ile 5 yaşında Ülkü Nisa Atmaca adlı 2 çocukları olduğu öğrenildi.