Gençler Güreş Şampiyonası'nda 2 Altın

Avrupa Gençler Güreş Şampiyonası erkekler serbest stil 50 kiloda Süleyman Atlı ve 96 kiloda Ali Bönceoğlu, altın madalya kazandı.

Yayınlanma Tarihi: 06.07.2013 23:15
Değiştirme Tarihi: 06.07.2013 23:16
Gençler Güreş Şampiyonası'nda 2 Altın

Avrupa Gençler Güreş Şampiyonası'nın erkekler serbest stil müsabakalarının yapıldığı beşinci gününde, Türk Milli Takımı'nda, 50 kiloda Süleyman Atlı ve 96 kiloda Ali Bönceoğlu altın madalyanın sahibi oldu.

Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki Boris Trajkovski Spor Salonu'nda düzenlenen ve yarın sona erecek şampiyonada beşinci gün müsabakaları yapıldı.

Erkekler serbest stilde 60 kiloda Ukraynalı Gor Ogannesyan, 74 kiloda Rus Khabib Batyrov gülen taraf oldu.

50 kiloda yarışan Atlı, kurada "bye" çekerek, turnuvaya çeyrek finalden başladı. Rumen Constantin Neagu ile karşılaşan Atlı, ilk devre tamamlanmadan rakibine teknik üstünlük (9-2) kurarak, yarı finaline yükseldi. Süleyman Atlı, yarı finalde Rus Aryian Tiutrin'i de teknik üstünlükle mağlup ederek, adını finale yazdırdı. Milli güreşçi, finaldeki rakibi Azeri Ruslan Gasimov'a 6 dakika sonunda 7-3 yenerek, Avrupa Gençler Şampiyonluğunu kazandı.

Milli güreşçi Süleyman Atlı, Avrupa'da ilk kez şampiyonluk yaşadığını dile getirerek, "İlk defa yarıştığım yeni kurallara, uyum sağlamakta zorlandım. Dünya şampiyonasında da altın madalya almayı hedefliyorum. Takım arkadaşlarıma da başarılar diliyorum" dedi.

96 kiloda mücadele eden Ali Bönceoğlu, müsabakalara doğrudan son 16 turundan katıldı. Bönceoğlu, çok zorlandığı ve 2-2'lik eşitlikle biten maçta, Gürcü Rolandi Andriadze'yi teknik puanla geçmeyi başardı. Çeyrek finalde Bulgar güreşçi Bilgin Idrizov Yumerov'u 7-2 ile geçen Bönceoğlu, yarı finalde Ermeni Viktor Kazishvili'yi teknik üstünlükle yenerek, finale çıktı.

Ali Bonceoğlu, finalde Ukraynalı Murazi Mchedlidze'yi ikinci yarı tamamlanmadan teknik üstünlükle mağlup ederek, şampiyonluğa ulaştı.

Ankara Şekerspor Kulübünün sporcusu Bönceoğlu, Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmeye çalıştıklarını ifade ederek, milli takım antrenörlerinin de katkılarıyla iyi bir ekip olduklarını, çok çalıştıklarını ve sonunda da başarının geldiğini söyledi.

60 kiloda Türkiye adına yarışan İsmail Avcı, son 16 turundan başladığı turnuvada, Arnavut Siria Haxhi'yi teknik üstünlükle geçmesine rağmen Rus Viktor Stepanov'a 4-2 yenilerek, çeyrek finalde elendi. 

74 kilodaki Ali Öztürk ise Ermeni Gevorg Hambardzumyan'a mağlup oldu ve eleme turunda şampiyonaya veda etti.

Şampiyonanın son gününde yarın, erkekler serbest stilde 55, 66, 84 ve 120 kiloda sporcular mindere çıkacak. Türkiye'yi, 55 kiloda Nebi Uzun, 66 kiloda Selahattin Kılıçsallayan, 84 kiloda Fatih Erdin ve 120 kiloda Yunus Emre Dede temsil edecek.