Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Genç yönetmen Cannes’ın prestijli programında

Genç yönetmen Cannes’ın prestijli programında

Cannes Film Festivali bünyesinde gerçekleşen Cinefondation Rezidans Programı Paris’te başladı. Programa seçilen 6 katılımcı arasında Türkiye’den Cenk Ertürk de yer alıyor

10.10.2016 15:21

Festivali  düzenleyen  vakıf  tarafından,  binlerce  proje  arasından, seçilen sinemacılar 5 ay boyunca Paris’te ağırlanıyor. Program bünyesinde yönetmenler, Avrupa’nın çeşitli yerlerinden gelen yapımcı, yatırımcı ve dağıtımcılarla da bir araya getiriliyor.

Ertürk’ün  programa  seçilen  projesi  Nuh  Ağacı’nda; ölümcül  hasta babasının  dileğini yerine getirmek için yola  çıkan, yıllardır  babasını  'kötü  ve  bencil'  bir  adam  olmakla  suçlayan  ama 'kötü  ve  bencil' olmaktan kurtulamayan  Ömer’in  hikayesi  anlatılıyor.  

Haber ile ilgili metin girin!.

Ömer’in  uzun  yıllardır görüşmediği  babası İbrahim,  doğduğu  köyde,  diktiğini  iddia ettiği  ağacın  altına gömülmek istemektedir. Ağacın kutsal olduğuna inanan köylüler buna karşı çıkar.

Cenk Ertürk’ün yazdığı ve yöneteceği Nuh Ağacı, köylüler ve babası arasında kalan Ömer’in hem babasıyla hem de kendisiyle hesaplaşmasını konu alıyor.

İlk defa 3 yıl önce Sundance Film Festivali’nin senaryo geliştirme programında dikkati çeken proje,  Film Independent  ve  Richard  Vague İ lk  Film  Fonu’nun  yarışmalarında geçtiğimiz  yıl finale kaldı.

New York Üniversitesi Tisch Sinema Okulu’nun prestijli Purple List yarışmasını kazanarak The  Black List’te yayınlandıktan sonra  yatırımcıların  dikkatini  çekti  ve  finansal destekkazandı.

Dünyaca ünlü The Hollywood Reporter dergisi proje hakkında tam sayfa özel haber yaptı.

En başından itibaren Nuh Ağacı'nın gelişimini yakından takip eden projenin danışmanı Semih Kaplanoğlu "Büyük  bir özveriyle yıllardır üzerinde  çalıştığını  yakından takip ettiğim  projesinin, uluslararası  sinema seyircisiyle özel  bir  ilişki kuracağına  inandığım bu genç adam dikkati ve desteği hak ediyor. Nuh Ağacı benzer bir kaderi paylaşan bir baba oğulun  aralarındaki  çelişki  ve  farklılıkları  olağanüstü  inceliklerle anlatan  çok güçlü  bir senaryo."

Boğaziçi Üniversitesi  Ekonomi  Bölümü  mezunu  olan  Cenk  Ertürk,  New  York Üniversitesi’nde sinema üzerine yüksek lisans yaptı. Kısa filmleri çeşitli festivallerde ödül alan Ertürk’ün yeni kısa filmi Zeitgeist, bu seneki Antalya Film Festivali Kısa Film Seçkisi’nde yer alıyor.

Yorumlar | 0
üye profil