Genç girişimci Serhat Sapcı: Kişisel verileriniz risk altında

Mobil cihazlar için oyun ve uygulama geliştiren genç girişimci Serhat Sapcı, kişisel verilerinizin yeteri kadar korunmadığını ve başkaları tarafından ulaşılabilir olduğu konusunda telefon kullanıcılarını uyardı.

Yayınlanma Tarihi: 21.11.2020 17:26
Değiştirme Tarihi: 21.11.2020 17:26
Genç girişimci Serhat Sapcı: Kişisel verileriniz risk altında

Serhat Sapcı, "Fotoğraf filtresi için indirdiğiniz masum görünen bir uygulama, verilen galeri izni sonrası tüm galerinizi kopyalayabilir" dedi.

Servet Sapcı ve Kerem Bekman ile birlikte "GBT numara sorgulama" uygulamasını geliştiren genç girişimci Serhat Sapcı, telefon kullanıcılarına önemli ipuçları verdi. GBT uygulamasının milyonlarca kişi tarafından indirildiğini söyleyen Sapcı, "Çok eskiden 118'li hatlar aracılığı ile bilmediğimiz numaraların kime ait olduğunu öğrenebiliyorduk. Bizim uygulamamızda ise merak ettiğiniz numarayı yazdığınızda kaç kişi, kaç farklı şekilde kayıt etmişse hepsini adetleri ile birlikte liste şeklinde görebiliyoruz. Bu uygulamadan edindiğimiz data sayesinde ise birçok suçluya ulaşması konusunda da devletimize destek olduk” ifadelerini kullandı.

Kişisel Verileri Koruma Kanunu nedeniyle uygulamayı marketten kaldırdığını belirten Sapcı, çalışmalarına uzun zamandır oyun sektörü olarak devam ettiğini söyledi.