Gemi işlemleri e-Devlet'ten yapılabilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, vatandaşların gemi işlemlerindeki bilgi sorgulama, ilk kayıt, nakil-terkin başvurusu işlemleri ve ödemelerini e-Devlet aracılığıyla online yapabileceklerini duyurdu. 

Yayınlanma Tarihi: 10.11.2020 14:11
Değiştirme Tarihi: 10.11.2020 14:11
Gemi işlemleri e-Devlet'ten yapılabilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yazılı bir açıklama yaparak, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında gemicilik işlemlerinin de e-Devlet ortamına aktarıldığını duyurdu. Bu hizmetle vatandaşların, bilgi sorgulama, ilk kayıt, nakil-terkin başvurusu ve ödeme işlemlerini online olarak gerçekleştirebileceğini söyleyen Karaismailoğlu, "Dijital dönüşümle birlikte Türk bayraklı gemilerdeki hizmet kalitesi ve hızı artacak. Verilen e-Devlet hizmetimiz sayesinde liman başkanlıklarında teması en aza indirerek, koronavirüsle mücadele kapsamında hem vatandaşımızın hem de personelimizin sağlığının korunmasına katkı sağlamış olacağız" ifadelerini kullandı. 

İŞTE AYRINTILAR...

Öte yandan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü de açıklama yaparak, ayrıntıları şu ifadelerle paylaştı: "e-Devlet uygulaması ile Milli Gemi Sicili, Türk Uluslararası Gemi Sicili ve Bağlama Kütüğü'ne kayıtlı gemi ve su araçları ile alakalı başvuru, bilgi sorgulama ve ödeme gibi birçok işlemin vatandaşlarımızın liman başkanlıklarına gitmelerine gerek kalmadan elektronik ortamda yapılmasını sağlayacağız." 

Bu şekilde vatandaşların liman başkanlıklarına gitmeden gemi satışı gibi işlemler için, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün "Web Tapu" uygulamasına benzer şekilde, işlemlerin büyük bir bölümünün elektronik ortamda gerçekleştirileceği belirtilen açıklamada, vatandaşın kendisine verilen randevu saatinde sadece imza atmak için liman başkanlığına gideceği vurgulandı. Açıklamada, bu sayede vatandaşın ulaşım, liman başkanlıklarında bekleme ve belge toplamak için harcayacağı sürenin de önemli ölçüde azalacağı belirtildi. 

(AA)