Geçtiğimiz hafta Hatay'da ilk kez görülen 'balık baykuş' avcılara kurban gitti

Geçtiğimiz hafta Hatay Samandağ Yaylıcı'da ilk kez görülen balık baykuş, kaçak avcılar tarafınadn vurulup öldürüldü. Yaralı bulunan Balık baykuş, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç, yaşanan olay nedeniyle çok üzgün olduğunu, cümle kurarken bile zorlandığını ifade etti.

Yayınlanma Tarihi: 05.05.2020 16:58
Değiştirme Tarihi: 05.05.2020 16:58
Geçtiğimiz hafta Hatay'da ilk kez görülen 'balık baykuş' avcılara kurban gitti

Hatay'da geçtiğimiz hafta ilk kez görülen balık baykuş, avcıların kurşunlarına kurban gitti. Konuya ilişkin konuşan Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç, yaşanan olay nedeniyle çok üzgün olduğunu, cümle kurarken bile zorlandığını ifade etti. Yaralı halde bulunan yaralı baykuş tedavi altına alındı ancak yaşam mücadelesine yenik düştü.

Haber ile ilgili metin girin!.

Subaşı Kuş ve Kelebek Gözlem Derneği Başkanı Ali Atahan geçtiğimiz hafta Samandağ ilçesinin Yaylıcı mevkisinde, ilk kez görülen 'balık baykuş'u görüntüledi. Hatay'da görülen 370’inci tür olarak kaydedilen balık baykuşu önceki gün yaralı halde bulundu. Kaçak avlanan avcılar tarafından tüfekle vurulduğu belirlenen kuş, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi Rehabilitasyon Merkezi'ne götürüldü. Türkiye'de ender görülen ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan 'balık baykuş'u yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Haber ile ilgili metin girin!.

Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç, balık baykuşunun Türkiye ve bölge doğal yaşamı için çok önemli bir veri olarak kaydedildiğini belirterek, "Çok üzgünüm çok. Cümle kurarken bile o kadar zorlanıyorum. Vücudunda av yaraları bulunan bu nadir canlı, kaçak ava kurban gitti" dedi.

Subaşı Kuş Kelebek ve Gözlem Derneği Başkanı Ali Atahan da Hatay'da ilk kez görüntülenen balık baykuşun ülkenin en nadir baykuş türü olduğunu, ölümüne çok üzüldüğünü söyledi.