Gazze'ye yoğun hava saldırısı sürüyor

Yayınlanma Tarihi: 25.08.2014 11:44 | Değiştirme Tarihi: 25.08.2014 12:14

İsrail savaş uçaklarının Gazze'ye yönelik yoğun hava saldırılarının devam ettiği ve son üç saatte 20 kişinin yaralandığı belirtildi.

İsrail savaş uçaklarının Gazze'ye yönelik yoğun hava saldırılarının devam ettiği ve son üç saatte 20 kişinin yaralandığı belirtildi.İsrail savaş uçaklarının Gazze'ye yönelik yoğun hava saldırılarının devam ettiği bildirildi.Gazze'deki görevi fiili olarak devam eden Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in son üç saatte Gazze Şeridi'ne yoğun hava saldırıları düzenlediğini, saldırılarda tarım arazileri, yerleşim birimleri ve bir caminin hedef alındığını belirtti.Kudra, İsrail savaş uçaklarının Gazze'nin kuzeyinde bulunan Cibaliya beldesindeki yerleşim yerlerine yönelik saldırılarında aynı aileden 12 kişinin yaralandığını, güneyde hedef alınan farklı noktalarda da 8 kişinin yaralandığını ifade etti.Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre de İsrail savaş uçakları Gazze Şeridi'nin birçok farklı noktasına 40'tan fazla hava saldırısı düzenledi. Saldırılarda hedef alınan 11 ev ve bir cami tamamen yıkıldı. Söz konusu yerlerin çevresindeki binalar ve iş yerleri de büyük zarar gördü.İsrail hücumbotlarının sahil kıyısındaki evlere ağır silahlarla ateş açtığı belirtilirken, savaş uçaklarının da Gazze semalarında hala alçak uçuş yaptığı kaydedildi.Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, İsrail'in 7 Temmuz'dan bu yana devam eden saldırılarında şimdiye kadar 2 bin 121 kişi hayatını kaybetti, 10 bin 890 kişi yaralandı.

İsrail ordusundan Gazze'de 35 noktaya saldırıBu arada, İsrail ordusunun, gece boyunca Gazze Şeridi'nde aralarında 2 caminin de bulunduğu 35 yeri vurduğu bildirildi.İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee'nin sosyal paylaşım sitesi Twitter'da yaptığı açıklamada, gece Gazze'nin değişik bölgelerinde aralarında 2 caminin de bulunduğu 35 noktanın hedef alındığını belirtti. Adraee, vurulan camilerin "silah deposu ve karargah" olarak kullanıldığını iddia etti.İsrail ordu radyosu da Gazze'den atılan 2 roketin ülkenin güneyindeki Eşkol kentine düştüğü ayrıca ülkenin orta kesimlerinde Tel Aviv'de ve güneydeki değişik bölgelerde sirenlerin çaldığını duyurdu. Söz konusu haberde dünden bu yana Gazze Şeridi'nden İsrail'e 150 roket atıldığı da iddia edildi.Öte yandan İsrail Haaretz gazetesi de Savunma Bakanlığı Gazze Şeridi sınır bölgesinde yaşayan 400 ailenin "artan tehlike" nedeniyle tahliye edildiğini yazdı.İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Saldırılarda şu ana kadar 2 bin 123 kişinin hayatını kaybettiği, 10 bin 860'dan fazla Filistinlinin yaralandığı açıklanmıştı. (AA)