'Gazze'de uzun süreli ateşkes'

'Gazze'de uzun süreli ateşkes'
Yayınlanma Tarihi: 26.08.2014 21:00 | Değiştirme Tarihi: 26.08.2014 21:23

Hamas'ın, 'uzun süreli ateşkes konusunda anlaşmaya varıldığını' duyurmasının ardından İsrail'den beklenen açıklama geldi. İsrail Mısır'ın ateşkes teklifini kabul ettiğini bildirdi.

Mısır'ın başkenti Kahire'de bu ülkenin arabuluculuğunda yapılan görüşmeler sonuç verdi.Hamas'ın sözcüsü, Gazze'de uzun süreli ateşkes için İsrail'le anlaşmaya varıldığını duyurdu. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da, ateşkesin yerel saatle 19.00'da başlayacağını söyledi.Bu açıklamalardan sonra gözler İsrail'e çevrildi. Beklenen açıklama ilerleyen saatlerde geldi ve İsrail, Mısır'ın ateşkes teklifini kabul ettiğini duyurdu.

İsrail ateşkesi kabul ettiDiğer yandan İsrail, Mısır'ın Gazze ateşkes teklifini kabul ettiğini açıkladı.İsmini vermek istemeyen bir Hamas yetkilisi, AFP'ye yaptığı açıklamada, "Kalıcı ateşkese ulaşmak, ambargoyu kaldırmak ve Gazze'nin talepleri ve isteklerinin karşılanması için görüşmeler sürüyordu" ifadelerini kullandı. Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk ise kalıcı ateşkese ulaşılmasını, "Direniş için bir zafer" olarak niteledi. Halid Meşal, Erdoğan'a ateş süreci hakkında bilgi verdiBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal'le görüştü. Meşal, Erdoğan'ı telefonla arayarak İsraille Filistin arasındaki ateşkes süreciyle ilgili bilgi verdi. Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, "Halid Meşal Sn.Başbakanımızı telefonla arayarak ateşkes süreciyle ilgili bilgi verdi" denildi. ''Ucu açık''Varılan anlaşma "ucu açık bir ateşkes"i öngörüyor. Anlaşma çerçevesinde İsrail'in de savaştan büyük tahribata uğrayan bölgeye yardım ve inşaat malzemeleri sevkiyatı için Gazze ablukasını hafifleteceği iddia edildi.