Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Gaziantep’teki canlı bomba saldırısında ölenler yan yana defnedildi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Abdullah Aksoy, Gaziantep'teki terör saldırısının ardından bazı basın kuruluşlarında yayımlanan, aynı anda çok sayıda mezar kazılmasına ilişkin bir fotoğrafla ilgili ''Bu rutin bir uygulama. Gaziantep olarak şu an nüfusumuz, Suriye'deki misafirlerimizle birlikte 2 milyon 200 bini aşmış bir durumda. O nedenle günlük aşağı yukarı 15-20 cenazemiz oluyor'' dedi.

21.08.2016 18:23

Gaziantep'te 'canlı bomba' saldırısında yaşamını yitiren 51 kişiden otopsileri tamamlanan 37'sinin cenazeleri, Yeşilkent Mezarlığı'nda düzenlenen törenle yan yana toprağa verildi.

Gaziantep'in merkez Şahinbey İlçesi'nde sokakta yapılan düğünde kalabalığın arasına karışan canlı bomba terörist, üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirdi. Alçak saldırıda 51 kişi hayatını kaybetti, 94 kişi yaralandı. Yaralılardan 15'i tedavilerinin ardından taburcu oldu.

Haber ile ilgili metin girin!.

Reuters, mezarlıktan bu fotoğrafı paylaştı.

Yaşamını kaybeden 51 kişiden 41'inin kimleri tespit edildi ve ailelerine teslim edildi. Yaşamını yitirenlerden 37'sinin cenazesi gözyaşları arasında toprağa verildi. Yan yana kazılan mezarlar ise yürek dağladı.

Terör, kına gecesini vurdu

Terör dün akşam Gaziantep'i hedef aldı. Olay, saat 22.40 sıralarında merkez Şahinbey İlçesi'ne bağlı Akdere Mahallesi'nde meydana geldi. Terör nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki kentlerden göç eden vatandaşların yoğun olarak yaşadığı mahallede, Siirt'in Pervari İlçesi'nden göç eden iki ailenin gençlerinin, sokakta yapılan kına gecesinde, canlı bomba terörist, davetli gibi kalabalığın arasına karıştı. Terörist, üzerindeki bombayı infilak ettirdi. Alçak saldırıda 51 kişi hayatını kaybetti. Terör örgütü IŞİD üyesi olduğu değerlendirilen canlı bombanın 12-14 yaşlarında olduğu tespit edildi.

Yaşamını yitirenlerin kimlikleri

DHA'nın haberine göre Gaziantep'teki 'canlı bomba' saldırısında yaşamını yitiren 51 kişiden 10'unun otopsi ve kimlik tespiti çalışmaları devam ederken kimliği belirlenen 41 kişi şunlar:

Fatma Abdullah,

Gurbet Akcan,

Kamil Akdoğan,

Bünyamin Akdoğan,

Saliha Akdoğan,

Muhammet Alpaslan,

İsmail Alpaslan,

Muhittin Alpdoğan,

Ubeyit Alpdoğan,

Hasan Alpdoğan,

Kamile Ayhan,

Nur Huriyet Ayhan,

Metin Caner,

Hüsam Cuma,

Abdulhamit Çelikten,

Süleyman Durak,

Serhat Eryılmaz,

Devran Eryılmaz,

Emine Nisa Gören,

Mirgin Gürbüz,

Salih İlper,

Yusuf İlter,

Murat Kalay,

Hakkı Okur,

Mehmet Ali Özcan,

Nergiz Özcan,

Kerem Özer,

Semanur Özer,

Mehmet Ali Taş,

Devran Toruman,

Osman Toruman,

Vesile Toruman,

Sinan Urtekin,

Ahmet Urtekin,

İbrahim Urtekin,

Mehmet Urtekin,

Muhammet Yağız,

Aliye Yağız,

Süreyya Yağız,

Orhan Yavuz ve

Şükran Ayhan.

37 cenaze toprağa verildi

Saldırıda yaşamını yitiren 13 yaşındaki Serhat Eryılmaz, 16 yaşındaki Metin Caner, 7 yaşındaki Suriye uyruklu Hüsam Cuma ile Devran Eryılmaz, Emine Nisa Gören, Murat Kalay, Mehmet Ali Taş, Vesile Uluhatun, otopsileri tamamlandı. İşlemleri tamamlanan cenazelerden Mehmet Ali Taş'ın cenazesi Adıyaman'ın Besni İlçesi'ne, Vesile Uluhatun'un cenazesi Siirt'in Pervari İlçesi'ne ve Metin Caner'in cenazesi toprağa verilmek üzere Van'a gönderildi.

Yeşilkent Mezarlığı Camisine getirilen 37 cenaze için helallik alındı ve dua edildi. Diyanet İşleri Başkanı Başdanışmanı Abdurrezzak Ateş ve İl Müftüsü Çelik tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından 37 kişinin cenazesi toprağa verildi.

Törene, Vali Ali Yerlikaya, HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, milletvekilleri Mehmet Erdoğan ve Ahmet Uzer ile Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de katıldı.

Cenazeler ayrı ayrı kıldırılan namazları ardından mezarlıkta birbirine yakın kazılan mezarlara gözyaşlarıyla defnedildi.

Cenaze namazlarının kılınması ve defnedilmeleri sırasında ölenlerin yakınları sinir krizi geçirip gözyaşı döktü.

Yorumlar | 0
üye profil