Gadir-i Hum Bayramı nedir ve neden kutlanır? Gadir-i Hum Bayramı ne zaman kutlanacak?

Gadir-i Hum Bayramı ne zaman kutlanacak sorusunun yanıtı, Şii Müslümanlar tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı’na ilâveten Hicrî takvime göre Zilhicce Ayı’nın On Sekizinci günü üçüncü bir bayram olarak kutlanan Gadir-i Hum Bayramı'nın bu yıl ne zaman kutlanacağı belli oldu. Peki, Gadir-i Hum Bayramı nedir ve neden kutlanır? Gadir-i Hum Bayramı ne zaman kutlanacak?

Yayınlanma Tarihi: 27.07.2021 16:03
Değiştirme Tarihi: 27.07.2021 16:03
Gadir-i Hum Bayramı nedir ve neden kutlanır? Gadir-i Hum Bayramı ne zaman kutlanacak?

Gadir-i Hum Bayramı, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Şii inancına dayanan Gadir-i Hum Bayramı, Şii Müslümanlar tarafından Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı’na ilâveten Hicrî takvime göre Zilhicce Ayı’nın On Sekizinci günü üçüncü bir bayram olarak kutlanmaktadır.

Alevi inancına göre en büyük bayram olma özelliği taşıyan Gadir Hum Bayramı, bu yıl 28 Temmuz 2021 tarihine denk geliyor. Hz.Muhammed'in Hz. Ali’ye kendisinin halefi olarak tayin olduğu gün olarak ilan eden Aleviler, bugünü bazı ibadetler ile geçirirler.

GADİR HUM BAYRAMI GELENEKLERİ

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gadir-i Hum Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu günde sabahın erken saatlerinde türbelere akın eden vatandaşlar buralarda kurban keserek, büyük kazanlarda hazırlanan, içerisinde buğday-et karışımının olduğu 'Hirise' adı verilen güne özel yemeği hazırlıyor. Herkesin bir parça katkı sunduğu "Hirisi" başta dar gelirliler olmak üzere vatandaşlara dağıtılır.