Gab nedir? Sosyal medya ağı Gab'e nasıl üye olunur?

Son günlerde sosyal medyayı oldukça meşgul eden ve ABD Kongresi Baskını sonrası ABD Başkanı Donald Trump'ın sosyal medya hesaplarının askıya alınmasından sonra Gab adlı sosyal medya ağı dikkat çekti ve 'özgür düşünce'ye destek veren kullanıcılar tarafından rağbet gördü. Peki bu yasaklamalardan sonra yüksek kullanıcı rakamlarına ulaşan Twitter benzeri sosyal medya aracı Gab nedir? Gab'e nasıl üye olunur?

Yayınlanma Tarihi: 11.01.2021 13:53
Değiştirme Tarihi: 11.01.2021 13:58
Gab nedir? Sosyal medya ağı Gab'e nasıl üye olunur?

ABD'de geçtiğimiz günlerde yaşanan Kongre baskını sonrası seçmenlerini provoke ettiği öne sürülen mevuct başkan Donald Trump'ın kişisel hesapları Twitter, Facebook ve Instagram başta olmak üzere birçok sosyal medya devi tarafından kalıcı olarak askıya alınmış ve herhangi bir aksiyon alınmasına izin verilmemişti. Peki Gab nedir? Yeni sosyal medya ağı Gab'e nasıl üye olunur?

Önce Amazon Web Servisleri Trust and Safety, Parler'in CEO'su John Matze'ye, geçtiğimiz Çarşamba günü ABD Kongre Binası'na yapılan saldırıdan sonra muhafazakarlar ve aşırı sağ tarafından belirgin bir şekilde kullanılan Parler adlı sosyal medya sitesinin verilerini sunucularından çıkaracağını açıklamasının ardından bu hareket de büyük tepki çekmişti.

GAB NEDİR? GAB NE İŞE YARAR?

Twitter'a benzer bir düzen ve işleve sahip olan ve 2016 yılında kurulan Gab, sansüre karşı olarak 'ifade özgürlüğü" savunucusu bir platform olarak kuruldu. Site kendisini "ifade özgürlüğüne, bireysel özgürlüğe ve çevrimiçi bilgi akışının serbest olduğuna inanan yaratıcılar için bir sosyal ağ" olarak tanımlıyor. Gab, 2018'de, Pittsburgh'da 11 kişiyi öldüren sözde Hayat Ağacı Sinagogu silahlı adamla bağlantılı paylaşımların platformda görünmesi üzerine alan adı barındırma sağlayıcısı GoDaddy'de yer almasından dolayı geçici olarak kapanmıştı.

Robert Bowers adlı saldırgan, saldırıyı gerçekleştirmeden önce GAB adlı platformda yayınladığı gönderide, anti-Semitik ve ırkçı yorum ve görseller paylaştığı iddia edilmişti. Bundan önce Google, nefret söylemi yasağını ihlal ettiği için 2017'de aşırı sağ gönderilere yer veren sosyal ağı uygulama mağazası Play Store'dan kaldırmıştı. Site girişimci Andrew Torba tarafından kuruldu. Gab'i, mevcut sosyal medya seçeneklerinin çok liberal ve hatta 2016 seçimleri etrafında önyargılı olduğunu hissettiği için yarattığı biliniyor. Torba, Washington Post'a verdiği röportajda sitenin yaratılış süreci hakkında "Hiçbir şekilde 'muhafazakar bir sosyal ağ' kurmak için yola çıkmadım, ancak muhafazakar bir liderin adım atma ve herkesin gelip sansür korkusu olmadan özgürce konuşabileceği bir forum sağlama zamanının geldiğini hissettim." dedi.

GAB'e nasıl üye olunur?

Trump destekçisi sosyal medya mecrası olarak nitelendirilen yeni sosyal medya ağı Gab'e, www.gab.com adresinden ulaşabilir ve Sign Up sekmesine tıklayınız ve kişisel bilgilerinizi oluşturduktan sonra e-postanıza gelen doğrulama linkine tıklayıp sosyal medya ağına giriş yapabilirsiniz.

KULLANICI SAYISINDA İNANILMAZ YÜKSELİŞ

Kongre'ye yapılan saldırının ardından başta Donald Trump olmak üzere bir dizi hesabı askıya alan planlı olarak kapatılmasının ardından GAB, yeni kullanıcı ve ziyaretlerde keskin bir artış olduğunu bildirdi. 10 Ocak itibariyle sitelerine 18 milyona yakın ziyaretçi ve 500 bine yakın yeni kullanıcı çektiklerini açıkladı. Whataspp'ın yeni gizlilik sözleşmesi kuralı yüzünden yüzbinlerce kullanıcı içinde bulunduğumuz günlerde Telegram ve Signal gibi anlık mesajlaşma uygulamalarına geçiş yapıyor. Önümüzdeki günler sosyal medya açısından oldukça hareketli geçeceğe benziyor.

Haber ile ilgili metin girin!.