Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Funda Alkan Cumbul: Aylan'ı çizerken içim sızladı

Funda Alkan Cumbul: Aylan'ı çizerken içim sızladı

Funda Alkan Cumbul’un “Yaşam Savaşı” temalı sergisi, 5 Kasım’dan beri Erinç Sanat’ta sanatseverlerle buluşuyor.

17.11.2016 15:27

26 Kasım’a kadar devam edecek sergiyi gezdik, Funda Alkan Cumbul ile mini bir röportaj yaptık.

İşe o röportaj...

*Öncellikle şunu sormak isterim, bu temayı seçmeye sizi yönlendiren nedir?
Suriye’de savaşın 3 yıl öncesi, küçük çocukların kefenlenmiş sıra sıra dizildiği bir fotoğraf gördüm ve gördüğüm anda dedim ki “Ben ancak bu resimlerle bir şeyler yapabilirim. Orada savaşamam, savaşın çok kötü bir şey olduğunu ancak resimlerle anlatabilirim. Dünya çok kötü, çok da kötüye gidiyor. Benim de elimden gelen bu, o yüzden buna karar verdim. Sonra düşündüm nasıl çalışabilirim? Ve puzzle’larla yapmaya karar verdim. Çünkü puzzle da birbirini tamamlıyor, bir tanesi eksik kaldığında o resim bozuluyor. O yüzden bu paradoksu bu şekilde anlatmak daha rahattı ve daha güzel olacaktı. 

*Tüm çalışmanın tamamlanması ne kadar sürdü?
3 yıl sürdü. İlk 2 çalışmamı İzmir Bienali için yaptım. Satıldıkları için bu sergide yer veremedim. Bir de İzmir Bienali’nden resim ödülü aldım ve gerisi geldi. 

*Bir eser üretmek zor bir süreç olsa gerek. Hele de ruhu bu kadar yoran bir temaysa. Siz en çon hangi savaşı resmederken zorlandınız?
Evet gerçekten öyle. Bir senesi zaten araştırması, eskizleriyle geçiyor. Romanlar okuyorsunuz, filmler izliyorsunuz konuyla ilgili. İnternette araştırmalar yapıyor, fotoğrafları inceliyorsunuz. Beslenmek lazım; çünkü o savaşın içinde değilim; ancak birebir yaşayarak öğreniyorum. Ama en zoru Aylan’dı, Aylan bebek… Onu içim sızlayarak yaptım.

*Siz diğerlerinden farklı olarak sadece o acı fotoğrafı değil de, olması gerekeni de resmettiniz.
Evet çünkü gerçekten öyle olması gerekiyordu. Bu nedenle o resmi muhakkak yapmam lazımdı, tek bırakamazdım. Bu çocukların bunları yaşamaması gerekiyor. Onlar deniz kenarına oturup kağıttan kayıklarını yüzdürmeli.

*Serginizdeki eserlerinizin ana teması “yaşam savaşı”… Sadece reel anlamda savaşı değil kadın/erkek çatışmaları, içsel savaşı da işlemişsiniz.
Tabii onlar da var. Özgürlüğün savaşı var, insan haklarının savaşı var. Mesela birinde Soma’da ölen işçiler var. O olaydan çok etkilendim, işçileri anlattım. Elimizden gelen resim yapmak; ama bunlar da kalıcı tabi. Bundan 100 sene sonra bu eserlere baktıklarında, bugün olanları görecekler. O yüzden ben bütün resimlerimde ileriye dönük mesaj veriyorum. 

Haber ile ilgili metin girin!.

*Dünya genelinde veya toplum içinde bireye indiğimizde hep bir çatışma var, sizin deyiminizle puzzle’da eksik olan parçalar var. Nedir o eksik parça?
Evreni etkileyen o parça, şu anda bütün dünyayı yöneten üst akıl. Sergimde bir eserde de bunu resmediyorum, o resimde toplanıyor hepsi. Bireyde ise eğitimsizlik… Maalesef eğitimsizlikten kaynaklı her şey. 

*Bu tema üzerine farklı çalışmalarınız olacak mı, yoksa planladığınız farklı bir konu mu var?
Bu arttık bitti. Önümüzdeki temam alzheimer. Çünkü birebir yaşıyorum kaç senedir babamla bunu. Çok zor bir hastalık; ama yaşayan kişi farkında değil, onunla yaşayan kişi asıl biliyor herşeyi ve kabullenmek istemiyorsunuz. Babam başka biri şu an… Beni ne etkiliyorsa, onun üzerine çalışıyorum. Çünkü duygumu öyle aktarıyorum resime.

“Son olarak şunu söylemek isterim; Sanat iyileştirir, keşke herkes sanatla uğraşsa. O zaman her şey düzene girer. Hiçbir şey yapamıyorlarsa izlesinler, dolaşsınlar, doysunlar. Hasta olmazlar, hiçbir şeyleri kalmaz. Terapi gibi…”

Funda Alkan Cumbul kimdir?
1956 yılında İzmir'de doğdu. Yüksek öğrenimini 1979 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Grafik Ana Sanat Dalından mezun olarak tamamladı.İzmir Özel Türk Koleji ve Obje Sanat Galerisi'nde resim öğretmenliği yaptı. Kişisel sergilerin yanında bir çok karma sergiye de katıldı. Ayrıca İzmir sanatçılarıyla birlikte Su Grubu'na dahil olup yurtiçinde sergilere ve yurtdışında bienallere katıldı. Yardım amaçlı etkinliklerde bulundu.

Resimlerinde yaşamı gözden geçirmek adına, sevginin yaşarken geliştirilmesi gereken en önemli nitelik olduğunu, duyguların fırçası ve boyaları ile ölümsüzleştirmeye çalışıyor. Bütün resimlerini geçmişte yaşanmışlığı ve yaşatmak adına antikalaştırıyor. Halen kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir. 

Yorumlar | 0
üye profil