Şok iddia! O ülkelerden Esad'a suikast...

Yayınlanma Tarihi: 18.05.2015 12:04 | Değiştirme Tarihi: 18.05.2015 12:33

Bu iddia dünya gündemine bomba gibi düştü. İddiaya göre "Suriye'nin askeri istihbarat biriminin başkanı Refik Şehade ve İsrailli kökenli bir Fransız ajanı Suriye Devlet başkanı Beşar Esad'a suikast düzenledi."

ABD'de savaş gazisi askerlerin makalelerini yayımlayan 'Veterans Today' internet sitesinin başyazarı Gordon Duff'un ortaya attığı bu iddia gündeme bomba gibi düştü.

Vietnam savaşı gazisi olan ABD'li yazar makalesinde Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rus Askerî İstihbarat Servisi'nin (GRU) koruması altında olan Esad'a suikast girişiminin arkasındaki isimlerin Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu olduğunu iddia etti.

Duff, iddasına kaynak olarak Veterans Today Şam büro şefinin Suriye güvenlik birimlerinden aldığı bilgileri gösteriyor. Suriyeli askeri yetkililerin Esad'a suikast yapıldığını doğruladığı iddia ediliyor.

Haberde, Hollande ve Netanyahu'nun Doha ve Riyad ziyaretlerinden sonra bu planı yaptıkları iddiası da yer alıyor. Fransız yetkililerin ise haber hakkında herhangi bir yorum yapmadığı belirtiliyor.

Duff, makalesinde Fransa'nın Suriye ve Lübnan üzerinde tahmin edilenden çok daha fazla bir etkiye sahip olduğunu, ancak çok az kişinin bu etkinin farkında olduğunu vurguluyor. İki hafta önce de Arapça yayım yapan "Wasel News" isimli bir haber sitesi Esad'ın öldürüldüğünü iddia etmiş ve haber Arap medyasında yer almıştı.