Hollande: Bu saldırıların İslam diniyle hiçbir ilgisi yok

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande : "Bu saldırıların İslam diniyle hiçbir ilgisi yok" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 09.01.2015 22:12
Değiştirme Tarihi: 09.01.2015 22:12
Hollande: Bu saldırıların İslam diniyle hiçbir ilgisi yok

Fransa'da rehine krizi çifte operasyonla sona erdi. Fransız polisi, Paris'teki Charlie Hebdo adlı mizah dergisine silahlı saldırı düzenleyen ve 12 kişiyi öldüren Kuvayşi Kardeşler'in kıstırıldığı matbaaya operasyon düzenledi. Saatler süren rehine pazarlığının ardından operasyona hız veren Fransız polisi, Türkiye saati ile 18:20 sularında Kuaşi Kardeşler'i ölü olarak ele geçirdi.

Aynı anda Paris'in doğusunda bulunan bir markette yaşanan rehine krizi de polisin düzenlediği operasyonla sona erdi. Market saldırganı öldürüldü. Polis yetkilileri operasyonda en az 4 rehinenin öldüğünü söyledi.


Bu gelişmenin ardından Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande bir basın açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Hollande, "Çok büyük bir trajediyle karşı karşıyayız. Polisi tebrik etmek istiyorum. Onlarla gurur duyuyorum. Rehinelerin hayatlarını kurtarmak için ellerinden geleni yaptılar. Tehditlerin son bulduğunu düşünmüyorum. Teyakkuz halinde olmalıyız. Gerekli olan tedbirleri alıyoruz. Amacımız barış içinde yaşayan bir ülke sağlamak. Birlik çağrısında bulunuyorum. Elimizdeki en güçlü silah birliktir. Yahudilere ait marketteki olay antisemitik bir eylemdir. Irkçılık gibi akımlar kabul edilemez.