Florida'da beyin yiyen amip vakası herkesi alarma geçirdi! Beyin yiyen amip belirtileri nedir, bulaşıcı mıdır?

Herkesi korkutan beyin yiyen amip vakası Amerika'nın Florida eyaletinde görüldü! Herkesi alarma geçiren bu virüsün bulaşıcı olup olmadığı ise herkes tarafından merak edilmeye başlandı! Beyin yiyen amip olarak bilinen virüs, insanları ölümle tehdit ederken; uzmanlar konuya dair belli açıklamalarda bulundu.

Beyin yiyen amip öldürücü müdür? Beyin yiyen amip bulaşıcı mı, nasıl bulaşır? Beyin yiyen amip belirtileri nelerdir? Nerelerde görülür? "Naegleria Fowleri" adlı tek hücreli organizma nedir? Detaylar haberimizde...

Yayınlanma Tarihi: 06.07.2020 14:13
Değiştirme Tarihi: 06.07.2020 17:15
Florida'da beyin yiyen amip vakası herkesi alarma geçirdi! Beyin yiyen amip belirtileri nedir, bulaşıcı mıdır?

Amerika'nın Florida eyaletinde görülen beyin yiyen amip vakası; bir diğer adı ile tek hücreli bir amip olan "Naegleria Fowler", ülkedeki herkesi alarma geçirdi. Beyinde hasara sebebiyet vererek bir haftada hastanın ölümüne yol açan ve burundan vücuda giren bu canlı türünün tatlı suda; yani göllerde, nehirlerde bulunduğu saptandı.

Uzmanların yaptığı açıklmaya göre çok nadir görülen bir hastalık olan, Naegleria Fowleri adındaki canlının sebep olduğu beyin yiyen amip hastalığı, Florida'daki yetkililerin "burnunuza su almayın" uyarısı yapmasına neden oldu.

Beyin yiyen amip sebebiyle son 50 yılda 141 kişinin hayatını kaybettiği kayda geçerken Florida'da 1962'den beri sadece 37 vaka rapor edildi.; bu vakaların tekrar görülmeye başlaması ise herkesi korkuttu. 

BEYİN YİYEN AMİP NEDİR? ÖLDÜRÜCÜ MÜDÜR? NASIL BULAŞIR?

Naegleria fowleri hastalığında tek hücreli amip, beyinde enfeksiyona yol açarak genelde hastanın ölümüne sebep oluyor. Genellikle göl ve nehir gibi tatlı sularda bulunan tek hücreli Naegleria fowleri, yalnızca burun yoluyla bulaşıyor ve insandan insana dış ortamlarda geçmiyor.

ABD'nin güney eyaletlerinde görülen bu hastalık neticesinde, yetkililer, enfeksiyonun ölümcül bulduğu için DOH ve Hillsborough bölgesinde yaşayanlar adına bir uyarı yayımlayarak tedbir aldı. Çeşmeler, göl, nehir, yapay göl ve kanallar gibi su kaynaklarında dikkatli olunması konusunda halk uyarıldı.

Haber ile ilgili metin girin!.

BEYİN YİYEN AMİP VÜCUDA NASIL YERLEŞİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Koku alma kanalına giren amipler, burun içi mukozayı geçerek koku alma siniri (nervus olfactorius) yolu ile beyin-omurilik sıvısı (BOS) ve beyine yerleşirler. Ani ölümcül bir hastalık olan ve Primer Amibik Meningoensefalit (PAM) olarak adlandırılan menenjitlere sebep olurlar.

Burun iltihabı, yüksek ateş, bulantı, baş ağrısı ve göz ağrıları belirtileri görülür. Kısa sürede şuur bulanıklığı ve koma neticesinde ölüm gerçekleşir.

Yapılan açıklamada:

"Unutmayın, bu hastalık çok nadir görülüyor. Etkili bir önleme stratejisiyle güvenli bir yüzme sezonu geçirilmesinin sağlanması mümkün" diyerek konuya açıklık getiren yetkililer aynı zamanda hızla beyin dokusunu yok eden Naegleria fowleri'nin jeotermal sularda ve iyi klorlanmamış havuz sularında da bulunabileceğini söylüyor.