Flaş açıklama: Prof. Dr. Uğur Şahin normale dönüş için tarih verdi

BioNTech'in kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin, koronavirüs salgınıyla ilgili son dakika açıklamalarda bulundu. Alman medyasına konuşan Uğur Şahin, mayıs sonunda ya da haziran başında vaka ve can kaybının 'kalıcı' ölçüde düşeceğini ve normal hayata dönülebileceğini belirtti. Öte yandan Covid-19 aşısını geliştiren Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin Almanya'da liyakat nişanı alacağı belirtildi. İşte ayrıntılar...

Yayınlanma Tarihi: 27.02.2021 13:37
Değiştirme Tarihi: 27.02.2021 13:38
Flaş açıklama: Prof. Dr. Uğur Şahin normale dönüş için tarih verdi

Prof. Dr. Uğur Şahin, salgında normal hayata ne zaman dönüleceğine dair açıklamada bulundu. NTV'de yer alan habere göre Der Spiegel ve Bild'e konuşan Uğur Şahin, aşılamayla birlitke vaka ve can kaybı sayılarında önemli düşüşün olacağını, mayıs sonunda ya da haziran başında bu durumun kalıcı hale geleceğini belirtti. 

Şahin, "Önemli kriter o döneme kadar yeterli sayıda insanın aşılanmış olması. Ancak Kovid-19’un kontrol altına alınması, virüsün artık bulaşmayacağı ve tamamen biteceği anlamına gelmiyor. Sadece normal bir yaşama tekrar dönebileceğimiz anlamına geliyor" şeklinde konuştu.

‘YAŞLILARIN AŞI OLMASININ HIZLANDIRILMASI GEREKİYOR’

Mutasyonların vaka can kaybı sayılarını hızlı şekilde artırdığını söyleyen Uğur Şahin, “Bu durumdan endişeleniyorum. Görünen o ki, yeni mutasyonlar sebebiyle Kovid-19 salgın aşıyla sürü bağışıklığı sağlanmadan yeni bir ivme kazanacak” derken Biontech-Pfizer aşısının mutasyonlara karşı etkili olduğunun altını çizdi.

‘AŞININ BU KADAR ETKİLİ OLMASINI BEKLEMİYORDUM’

İsrail’de elde edilen verilerin aşılarının mutasyonlara karşı etkili olduğunu ispatladığını belirtirken, “Tünelin ucundaki ışığı görüyoruz. Görünen ışık da tünelin ışığı değil. Aşının etkinliği sayesinde hem virüsün bulaşması hem de virüsün insan içindeki gelişimi engelleniyor. Ben aşının bu kadar etkili olmasını beklemiyordum” şeklinde konuştu.

'GRİP AŞISI GİBİ İKİ YILDA BİR AŞI GEREKECEK’

Mutasyonlu Kovid-19 sebebiyle iki doz aşı olanların gelecek sene üçüncü bir aşıya ihtiyaç duyabileceğini belirten Şahin, "Toplumda bağışıklığı sürekli hale getirmemiz virüsle mücadelede önemli. Büyük bir olasılıkla karşımıza çıkabilecek mutasyonlara karşı her iki yılda bir aşıyı tekrar etmek gerekecek. Grip aşısındaki durum, Kovid-19 için de geçerli olacak. Bu artık bizim yeni normalimiz olacak” şeklinde konuştu.

Almanya’daki Kovid-19 durumu hakkındaki görüşleri sorulan Şahin, “İngiltere’deki mutasyon geçiren virüsün Almanya’da etkili olması sebebiyle vaka sayılarındaki düşüş gecikecek” derken, “Mutasyonların bir sorun oluşturacağı anlaşılıyor. Yaşlıların aşılanmasının hızlandırılması gerekiyor. Bu, Mart ayı sonundaki can kaybı sayısını azaltmamıza yardımcı olacak şeklinde konuştu.