Filyasyon ekibindeki doktor 'Pes artık' dedirten olayı anlattı: Üfürükçü kadın 136 kişiye virüs bulaştırdı

Filyasyon ekibinde yer alan doktor, koronavirüsün nasıl yayıldığına dair şoke eden bazı örnekler paylaştı. Doktor, salgından korunmak için yatalak bir hastaya dua okumaya gelen üfürükçü kadının, üç köyde 136 kişiye virüs bulaştırdığını anlattı. Doğu Karadeniz’de 3 ailenin turşu buluşmasında çok sayıda kişinin Koronavirüs'e yakalandığını Twitter hesabından paylaşan doktor bakın başka neler söyledi?

Yayınlanma Tarihi: 05.12.2020 13:33
Değiştirme Tarihi: 05.12.2020 13:33
Filyasyon ekibindeki doktor 'Pes artık' dedirten olayı anlattı: Üfürükçü kadın 136 kişiye virüs bulaştırdı

Türkiye'de son haftalarda yaşanan vaka artışları ve can kayıpları çok ciddi bir boyutta. Durumun böyle olması, bir dizi kısıtlamayı da beraberinde getirdi. Bu kapsamda, dün akşam 21.00 itibariyle sokağa çıkma kısıtlaması başladı ve yasak pazartesi sabahına kadar sürecek. Öte yandan salgını önlemede en önemli kuralın maske, mesafe ve hijyen tedbiri olduğu da ilk günden bu yana vurgulanıyor. Uzman isimler, salgından korunmak için evlere ziyaretçi kabul edilmemesini ve kalabalık ortamlardan uzak kalınmasını ardı ardına dile getiriyor. Ancak koronavirüs bulaşı en çok ev buluşmalarında yaşanıyor.

Milliyet'ten Cihat Aslan'ın haberine göre filyasyon ekiplerinin tespit ettikleri bazı koronavirüs vakaları salgınının yayılışındaki bilinçsizliği bir kez daha gözler önüne serdi.

Buna tanık olan filyasyon ekipleri ise ilginç vaka örneklerini sosyal medyada paylaşıyor.

Doğu Karadeniz’de 3 ailenin turşu buluşmasında çok sayıda kişinin Koronavirüs'e yakalandığını Twitter hesabından paylaşan doktor, şahit olduklarını şöyle anlattı:

"Karadeniz’in küçük bir köyünde üç aile geçtiğimiz hafta, 'Vaka sayıları yoğunlaştı, en doğalından turşumuzu kuralım da bağışıklığımız gelişsin' diye köydeki büyüklerinin yanına lahana ve fasulye turşusu yapmaya çıkmışlar.
Evlerine geri döndüklerinde birinde semptomlar çıktı. Saha çalışması yaptık. 1-2 pozitif vaka derken, çalışmalarda vakaların kaynağı ve yayılımını bulduk. Temaslılar karantinaya alınıp test yapıldı. Bir turşu yüzünden üç aile ve bulaştırdıkları kişilerle birlikte 21 pozitif vaka çıktı.
İçlerinde kamu kurumunda müdür, banka çalışanı da vardı. ‘Eğitimli insanlarsınız neden bu dönemde toplandınız?’ diye sorduğumda, 'Turşu bağışıklığı güçlendiriyor o da koronavirüsü yenmemizi sağlıyor, o yüzden toplandık' dediler."

"Üfürükçü kadınla temas eden 120 kişi tespit ettik"
"Bir de 80 yaşında kör ve yatalak bir amcanın hastaneye kaldırılmasıyla ilginç bir vaka yaşandı. Yaşlı amca pozitif çıkınca herkes şaşırdı. Çünkü hiç evden çıkmamıştı ve yanına da kimse gitmemişti.
Öğrendik ki amcanın durumu kötüye gidince köye üfürükçü şifacı yaşlı bir teyze çağrılıyor. O teyzenin yaklaşık 120 temaslısını tespit ettik. Bu kişilerden test sonuçları pozitif çıkanların temaslılarıyla birlikte toplamda 136 pozitif vaka çıktı.

3 farklı köyde pozitif vakalarla temaslı yaklaşık 280 kişiyi karantinaya almıştık. Okuyup, üfledikleri arasında çocuklar, kadınlar ve yaşlılar da vardı."