Film gibi hayat: 11 çocuğu olan, 10 dil bilen 58 yaşındaki Aykan Gözeri sokakta yaşıyor

58 yıllık hayatına 70'den fazla ülke sığdıran ve 10 dil bilen Aykan Gözeri, İstanbul'da banklarda yatıp sokaklarda yaşıyor. Koronavirüs salgını öncesi Kolombiya'da yaşayan Aykan Gözeri, memleketimde ölmek istiyorum diyerek Türkiye'ye gelmiş. 6 aydır İstanbul'da sokakta kalan Aykan Gözeri, Bursa Büyükşehir Belediyesi Erkek Barınma Evi'ni duyup, kışı geçirmek için de buraya gelmiş. Türkiye ve Kolombiya'da başta olmak üzere farklı ülkelerde 11 çocuğu bulunan Gözeri'nin ilginç hikayesini İHA yazıp hazırladı. 

Yayınlanma Tarihi: 23.11.2020 11:32
Değiştirme Tarihi: 23.11.2020 12:07

Liseye kadar Almanya'da eğitim aldığını belirten Aykan Gözeri, babası tekstilci olduğu için tekstil okumak istedi. Ancak üniversite yaşadıkları şehre uzak olduğu için, daha yakın olan İsviçre'ye tekstil eğitimi almaya giden Gözeri, ailesiyle birlikte buraya yerleşti. 

Haber ile ilgili metin girin!.

7 yıl burada yaşayan Gözeri, ardından mesleği daha da iyi öğrenmek için İtalya'ya gitti. 10 dil konuşabildiğini söyleyen Aykan Gözeri, ' 10 dil konuşabiliyorum. Almancayı çok iyi düzeyde konuşuyorum. Çünkü Almanya’da farklı noktalarda kaldığım için aksanları biliyorum. İsviçre aksanı, sokak aksanı hepsine hakimim. İngilizce, İspanyolca çok iyi. İtalyanca konuşuyorum. Fransızca’nın yanı sıra Tayland ve Filipin dillerini de konuşabiliyorum. 70-80 arasında ülke gezdim. Gezdiğim ülkelerin çoğunda da uzun süreli kaldım. Halkı ne yapıyor? Yaşamları, kültürleri ilgimi çekiyordu. Babamda bana bu konuda imkanlar tanımıştı. Babamla, annemi kaybettim. Babam da 6-7 dil biliyordu. İtalyanlarla konuşurken, "ben baba" dediğimde dönüp bakıyordu İtalyanlar. Şaşırıyorlardı” dedi.

Haber ile ilgili metin girin!.


Farklı ülkelerde 11 tane çocuğu olduğunu ifade eden Gözeri, “3 tane Türkiye, 3 Kolombiya, Amerika’da, İsviçre ve Almanya’da çocuklarım var. En son Kolombiya’da yaşıyordum. 2020 yılının başında döndüğümde çocuklarım ufak olduğu için tüm paramı, işimi Kolombiya’da bıraktım. Şu an Bogota’da otoparkım var. Ailem işletiyor, her şeyi oraya bıraktım. Korona virüsü yüzünden ‘nerede ölmek istiyorsun’ diye sorulunca bana bende ‘Türkiye’de, memleketimde ölmek istiyorum’ dedim. Onlar da uçakla beni Türkiye’ye yolladılar. Türkiye ve İsviçre vatandaşlığım var” ifadelerini kullandı.

Haber ile ilgili metin girin!.

“Mısır Çarşısı’nın önündeki parkta kaldım”

İstanbul’da Mısır Çarşısı’nın önündeki parkta kaldığını, banklarda yattığını anlatan Gözeri, "Tren istasyonun oradaki banklarda kalıyordum. 6-7 ay orada kalınca, İstanbul’da sokakta kalan arkadaşlardan burada kalanlar varmış, burayı anlatıyorlardı. İstanbul’da da bakım evleri var ama pek iç açıcı değil. Koridorlarda yatıyorlar, pis ortam. Burası çok güzel. Müdürümüz de çok iyi bir insan ve bizlere değer veriyor. Kış bitince buradan çıkar çıkmaz bir iş bulmak istiyorum. Bende hipertansiyon var. Sıkıntı yaşadığım zaman tansiyon vuruyor. Tansiyon yüzünden beyin kanaması geçirdim ve sağ tarafım zorluyor. Oynatabiliyorum ama beni zorluyor” diye konuştu.

Haber ile ilgili metin girin!.

“Zamanında güzel paralar kazandım”

Zamanında farklı yerlerde güzel paralar kazandığının da altını çizen Aykan Gözeri, “Türkiye’de, İsviçre’de, İtalya’da paralar kazandım. İnsan çok eğlenince maalesef elde bir şey kalmıyor. Türkiye’de turizm sektöründe çalıştım. 1983 senesinde Nevşehir’e gittim. Ürgüp’te turizm yeni başlıyordu. Orada turizmi bayağı büyüttük, katkılarımız olmuştur. Ondan sonra İstanbul’da turizmde çalıştım. Turizm üzerine çağrı merkezine işçi olarak ilk girdiğimde 9 kişi çalışıyordu. Baktım güzel paralar var. Bende bir ortakla bir yer açtım. 

Haber ile ilgili metin girin!.

150 kişilik çağrı merkezi kurduk. Ortağım sağ olsun bütün paraları indirdi ve ben çırak çıktım. Yurt dışında da tekstille ilgili işler yaptım. En son Kolombiya’da otopark kiraladım, onu işletiyordum. Kolombiya’da oranın parası ile haftalık 7 milyon kazanıyordum, çok iyi paraydı. Orada asgari ücret 650 bin iken ben ayda 7 milyon kazanıyordum. 10 kişinin maaşını kazanıyordum ama 3 tane ailem vardı. 3 kadından birer çocuğum vardı ve masraflı oluyordu. Oradaki eşlerimle görüşüyorum ama o kadar. Kolombiyalı insanlar genel olarak 40 sene sırtında taşı teşekkür etmez, belini düzeltmek için indirirsen, beni bıraktı, indirdi olur. Bu konuda vefasız insanlar” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA