Filistinli yaralılar Türkiye getirildi

Filistinli yaralılar Türkiye getirildi
Yayınlanma Tarihi: 13.08.2014 19:25 | Değiştirme Tarihi: 13.08.2014 19:47

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında yaralananlardan tedavisi Türkiye'de yapılacak 18 Filistinli'yi taşıyan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait uçak Esenboğa Havalimanı'na indi.

12. cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Gazze'den 18 Filistinli tedavi amaçlı Türkiye'ye getirildi. Aralarında bir çocuğun da bulunduğu 18 yaralı için ambulanslar havaalanında.Yaralıları  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu havalimanında karşıladı.

Filistinli yaralılar için bütün hazırlıklar tamamlandıÖte yandan tedavisine Türkiye'de devam edilecek Filistinliler için, Afyonkarahisar'da hazırlıkların tamamlandığı bildirildi.Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Necip Yemenici, il müdürlüğü binasında düzenlediği basın toplantısında şöyle konuştu:"Sağlık Bakanlığı'mız yaralıların Türkiye'ye getirilip burada tedavi edilmesiyle ilgili bir çalışma başlattı. Geçen gün sağlık durumu ağır olan 4 kardeşimiz Sağlık Bakanlığı'nın uçak ambulanslarıyla Ankara'ya getirildi. Bakanlığımız bizimle yaptığı görüşmelerde yaklaşık 200 civarında yaralının daha Türkiye'ye getirileceğini, bu kapsamda ilimizde Filistinli kardeşlerimize yardımcı olup olamayacağız konusunda bilgi aldılar. Biz de hastanelerimizin alt yapısının müsait olduğunu bildirdik. Afyonkarahisar'ında yer aldığı 7 ile,  yaralı ve yakınlarının geleceği bildirildi. Bu hasta sevkiyatı askeri uçaklarla Sağlık Bakanlığı'mızla koordineli olarak sağlık personeli tarafından yapılacak. Gazze'den uçakla alınan yaralılar, direkt ilimize iniş yapacak. Uçak askeri havaalanına iner inmez daha önce hazırlamış olduğumuz 2 çadır hastanemizde, önce gözlem altında tutulacak. Daha sonra ayarlamış olduğumuz 15 ambulansla Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'ne nakilleri yapılacak." Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreteri Ayhan Erenoğlu da şu ifadeleri kullandı: "Biz her konuda hazırız. Öncelikle gelecek hastaların daha da rahat etmesi için 60 kişilik bir servisi öngördük. Geldiği an oraya tüm hastalarımızı almayı düşünüyoruz. Birinci katta ameliyathaneye yakın, giriş çıkışların kolay olması için bunun alt yapısını hazırladık. 30-40 hasta ama gerektiğinde 80-100 hastanın da tedavi edilebilmesi için hazırlıklarımızı yaptık. Bütün branşlarda doktorlarımız mevcut. Hekim ihtiyacımız olursa Afyon Kocatepe Üniversitesi Hastanesi de her türlü desteğe hazır olduklarını söylediler."Erenoğlu, Afyonkarahisar'da Arapça bilen 2 doktorun görev yaptığını bunun dışında 2 Gazzeli öğrenci olduğunu, tercümanlık konusunda sıkıntı yaşamayacaklarını sözlerine ekledi.