Altın Portakal Film Festivali'nden önemli açıklama!

Altın Portakal Film Festivali'nden önemli açıklama!
Yayınlanma Tarihi: 02.10.2014 10:48 | Değiştirme Tarihi: 02.10.2014 10:48

51. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin başlamasına az bir zaman kala hakkında çıkan sansür iddialarına festival komitesi bir açıklama yaptı.

51. Antalya Altın Portakal Film Festivali hakkında geçtiğimiz gün bir sansür iddiası ortaya atılmıştı. Ulusal Belgesel Yarışması ön jürisinin yaptığı bir açıklamada; Reyan Tuvi'nin yönettiği Gezi belgeseli Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek'in belgesel yarışmasına seçilmesine rağmen yarışma programından çıkartıldığı iddiasına bugün festival komitesinden bir açıklamayla cevap verildi. Berke Baş, Ayşe Çetinbaş ve Seray Genç'ten oluşan belgesel yarışması ön jürisinin yaptığı basın açıklamasıyla ortaya çıkan durumda, söz konusu olan belgeselin TCK'nın 125. ve 299. maddelerine aykırı ifade ve içerik ihtiva ettiği gerekçesiyle yarışmadan alındığı belirtildi.

Antalya Altın Portakal Festival Komitesii'nin konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklama;

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin yarışmalı bölümlerine davet edilen ön jürilerin göreve davet nedeni, yönetime ve ana jürinin çalışmasına yardımcı olmak adına bir seçki iletmektir. Festival yönetimi, başvuran filmleri kabul etme ya da reddetme hakkına sahiptir. Bu konu, festival yönetmeliğinin yirmi beşinci maddesinde de belirtilmiştir. Bu madde, “bir festival temsilcisinin yönteme ilişkin sorunların çözümlenmesine yardımcı olmak amacıyla, ön seçici kurul karar toplantısına katılacağını” belirtir.Festival yönetimlerinin bu seçkiyi, özellikle halka açık ve ücretsiz yapılacak bir gösterim programına dahil etme kriteri, insan haklarını rencide etmeyecek, etik ve hukuki kriterleri karşısına almayacak olmasıdır. Filmlerin ön jüri tarafından seçilmesinde, izleme sürecine kimse dahil ya da müdahil olmamıştır.51. Antalya Altın Portakal Film Festivali'ni düzenleyen komitenin sansürcü bir zihniyete sahip olmadığı ve asla olamayacağı, seçtiği ön seçici kurul üyelerinden, açık ve şeffaf ön eleme sürecinden anlaşılmalıdır.Festivalin seçilmiş olan uzun metraj, belgesel ve kısa metraj kategorilerinde yer alan filmlere bakıldığında da bu konudaki tarafsızlık net bir şekilde görülecektir. Festival programına davet edilmiş olan, çok güçlü ve birçok farklı konunun işlendiği filmlerden oluşan diğer belgeseller, kısa ve uzun metrajlı filmlerin gösterimiyle beraber yönetimin herhangi bir temaya değil, sadece söz konusu kriterlere göre hareket ettiği, programımızda yer alan tüm filmler üzerinden anlaşılmaktadır.Bizleri değerli bir seçkiyle buluşturan belgesel ön eleme jürisinin, seçim süreciyle ilgili bir iletişim sorunu nedeniyle, festivalimizi bu tartışmanın gölgesinde bırakmayacağına inancımızı sürdürdüğümüzün ve iyi niyetimizin bilinmesini özellikle bildirmek istiyoruz.SaygılarımızlaFESTİVAL KOMİTESİ