Fenomen bilim insanı Erin Bromage uyardı: Maske takmamış birini görürseniz...

Koronavirüs salgını, konuyla ilgili uzmanları da bir anda fenomen haline getirdi. Milyonlarca insan, virüsle ilgili gelişmeleri ve onların ağzından çıkacak cümleleri dikkatle takip ediyor. O isimlerden biri de ABD'nin şu sıralar en çok konuştuğu Erin Bromage... ABD'nin saygın kurumları arasında yer alan  Massachusetts Dartmouth Üniversitesi'nde biyolog olarak görevini sürdüren Erin Bromage, kişisel bloğunda sokakta yürürken nelere dikkat etmemiz gerektiğini yazdı. 

Yayınlanma Tarihi: 19.05.2020 16:30
Değiştirme Tarihi: 19.05.2020 16:30
Fenomen bilim insanı Erin Bromage uyardı: Maske takmamış birini görürseniz...

Erin Bromage, koronavirüs salgını sonrası yaptıklarıyla, ABD'de en çok konuşulan isimler arasında yer alıyor. Biyoloji alanında uzmanlaşan Bromage, vatandaşların bilinçlenmesine yönelik yazılar paylaşıyor kendisine ait sayfasında. Aslında ilk olarak ailesini ve arkadaşlarını bilinçledirme için yola çıkan Erin Bromage, kısa sürede bu bilgilerle fenomen haline gelmeyi başardı. 

Erin Bromage, yazısında ilginç bir bilgiyi takipçileriyle paylaştı. Yolda koşu yaparken ya da bisiklet sürerken maske takmamış birini görürseniz endişeye kapılmayın dedi ve ekledi: Aslında korkmanız gereken şey, yüksek sesle konuşanlardır. 

Riskler-Onları tanıyın-Onlardan kaçının başlıklı makalesiyle milyonlarca kişiye ulaşan Erin Bromage'in yazısından öne çıkan konulardan bazıları şunlar...

*Enfekte olmanız için yoğun şekilde virüse maruz kalmanız gerekir. 

*Halka açık tuvaletlerde ekstra dikkatli davranın

*Tek bir öksürük yaklaşık 3 bin damlacığı havaya bırakır. Eğer bir odanın içindeyseniz bu damlacıklar birkaç saniyede tüm odaya dağılabilir.

*Tek bir hapşırık havaya yakşalık 30 bin damlacık bırakır. Öksürüğün aksine hapşırık çok daha büyük mesafeler kat edebilir. Enfekte olan kişinin öksürüğü veya hapşırığı etrafa 200 milyon virüs parçacağı bırakabilir.

*İyi havalandırılmış bir ortamda, az sayıda insanla oturuyorsanız risk düşüktür.