Felçli hasta, evde sağlık hizmeti sonrası yürümeye başladı

Mersin'de geçen yıl beynine pıhtı atması sonucunda sağ tarafı felç olan Arif Güraltay, Büyükşehir Belediyesinin evde bakım ekiplerinin çabasıyla yeniden yürümeye başladı.

Yayınlanma Tarihi: 05.08.2021 20:13
Değiştirme Tarihi: 05.08.2021 20:13
Felçli hasta, evde sağlık hizmeti sonrası yürümeye başladı

Mersin'de geçen yıl beynine pıhtı atması sonucunda sağ tarafı felç olan Arif Güraltay, Büyükşehir Belediyesinin evde bakım ekiplerinin çabasıyla yeniden yürümeye başladı. Güraltay, 8 aylık fizik tedavi sonrasında aktif hareketi olmasa da artık yemeğini kendisi yiyebiliyor ve merdiven çıkabiliyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi, Evde Sağlık, Bakım ve Destek Hizmetleri ile hastalara umut olmaya devam ediyor. Büyükşehir'in yüzünü güldürdüğü hastalardan biri de Mersin'in merkez Toroslar ilçesi Tozkoparan Mahallesinde yaşayan Arif Güraltay oldu.Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, 2020 yılında beynine pıhtı atması sonucu vücudunun sağ tarafı felçli kalan Güraltay, yatağa bağımlı hale geldi. Güraltay'a ücretli tedavi imkanı sunamayan aile bireyleri, araştırmalar sonucu Büyükşehir Belediyesinin sunduğu hizmetlerden haberdar oldu ve Kasım 2020'de başvuruda bulundu. Güraltay'ın sağlık taramalarını yapan ve tedavi sürecini planlayan fizyoterapistler, nörolojik rehabilitasyon kapsamında elektro terapi, denge ve koordinasyon gibi egzersizler uyguladı. Uygulanan tedavilerin sonuç vermesiyle Arif Güraltay artık yemeğini kendisi yiyebiliyor, yürüyebiliyor ve merdiven çıkabiliyor.