FDA'nın aşı onayı sonrası Uğur Şahin 'Bu en önemli dönüm noktası' dedi ve 'tek doz aşı' müjdesini verdi

Pfizer/BioNTech aşısına ABD Gıda ve İlaç Dairesi FDA'dan onay geldi. Bu son dakika gelişmesinin ardından da gözler BioNTech CEO'su Uğur Şahin'e çevrildi. Önemli açıklamalara imza atan Uğur Şahin, bu kararı önemli bir dönüm noktası olarak değerlendirdi. Şahin, tek dozluk koronavirüs aşısı için de değerlendirme yapacaklarını belirtti.

Yayınlanma Tarihi: 12.12.2020 15:29
Değiştirme Tarihi: 12.12.2020 15:30
FDA'nın aşı onayı sonrası Uğur Şahin 'Bu en önemli dönüm noktası' dedi ve 'tek doz aşı' müjdesini verdi

FDA'nın koronavirüs aşısına verdiği onayın ardından BioNTech kurucusu ve CEO'su Uğur Şahin, CNN International ve Reuters'a açıklamada bulundu. Bu onaya ilişkin düşüncelerini paylaşan Şahin, 'Bu en önemli dönüm noktası' yorumunda bulundu.

Pfizer/BioNTech aşısıyla ilgili en çok merak edilen konulardan biri, aşının üretim kapasitesi olmuştu. Pfizer, daha öncelerde yaptığı açıklamada bu yılın sonuna kadar 100 milyon doz aşı üretilmesini hedeflediklerini, sonrasında yaşanan sıkıntılarla birlikte bu rakamın 50 milyona düşürüldüğü biliniyor.

Uğur Şahin, yaptığı açıklamada da bu konuya değindi. 

Şahin, “Üretimdeki sıkıntıları çözmemiz gerekiyor. Daha fazla doza ihtiyacımız olacağı çok açık. Bunun üzerinde uğraşıyoruz. Nasıl daha fazla doz üreteceğimizi planlıyoruz” dedi.

Pfizer ve BioNTech’in önümüzdeki yıl üretmeyi hedeflediği miktar 1.3 milyar doz aşı. Mevcut kapasiteyi artırmak isteyen BioNTech, Novartis’in Marburg’daki üretim tesisini satın almıştı. Söz konusu tesisin yılda 750 milyon doz üretim kapasitesi olduğu belirtiliyor.

ANA PLAN 1.3 MİLYAR DOZ

Marburg’da üretimin 2021’nin ilk yarısında başlayabileceğini ifade eden Şahin, “Ana planımız 1.3 milyar doz. Genişletilmiş bir plan üzerinde çalışıyoruz. Ölçeği ne kadar genişletebileceğimizi şu an için söyleyemem ama bunu ciddi bir şekilde deneyeceğiz” diye konuştu.

‘BU VERİYE ŞAŞIRDIK’

Normal şartlarda iki doz olarak yapılması planlanan aşının ilk dozdan itibaren etkisini göstermeye başlaması BioNTech ve Pfizer arasında farklı bir konuyu da tartışmaya açtı. İlk doz uygulandıktan 12 gün sonra etkinlik göstermesine değinen Şahin, “Bu veriye şaşırdık. İkinci doz uygulandıktan sonra bağışıklığın arttığını biliyorduk. Tek dozluk bir aşı için ortağımız Pfizer’la kesinlikle bir değerlendirme yapacağız” ifadelerini kullandı.

Etiketler: uğur şahin