FBI başkanından Suriye açıklaması

FBI Başkanı James Comey, ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi'nde büronun çalışmalarıyla ilgili milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Yayınlanma Tarihi: 12.06.2014 01:37
Değiştirme Tarihi: 12.06.2014 01:52
FBI başkanından Suriye açıklaması

Suriye konusunda, bu ülkeye savaşmak için giden yabancıların sayısının arttığına dikkati çeken Comey, bu durumun ABD'nin ulusal güvenliği için tehlike oluşturduğuna vurgu yaptı.

Comey, "Suriye, düzinelerce ve düzinelercesinin de ABD'den olduğu, dünya genelinden binlerce cihat yanlısı için üreme alanı, eğitim sahası haline geldi. Tarihi bilen hepimiz, 1980'lerin Afganistan'ından 11 Eylül'e bir çizgi çekebiliriz. Bugünün Suriye'sinden gelecek 11 Eylül'lere bir çizgi çekilmesine izin vermemeye kararlıyız" diye konuştu.

ABD'deki bazı aşırılık yanlılarına da değinen Comey, bunların bazıları tarafından "tek tabanca" olarak tanımlandığını hatırlattı.

Comey, kendisinin bu tanımlamadan hoşlanmadığını belirterek, "Bu insanlar El-Kaide tarafından yönlendirilmiyor ama internette elde edilen bilgilerden etkileniyor, eğitiliyorlar ki bu insanlar daha sonra bodrum katlarından veya yatak odalarından gün yüzüne çıkarak, bizim endişe ettiğimiz korkunç şeyleri gerçekleştiriyor" ifadesini kullandı.