Faz-1 çalışmaları tamamlandı... Yerli aşıyla ilgili önemli gelişme: Müjdeyi duyurdular

Koronavirüse karşı aşı çalışmaları dünyanın birçok noktasında sürdürülüyor. Türkiye'de de aşı için sıkı bir çalışma var. Türkiye'nin yerli aşısıyla ilgili son dakika bir gelişme yaşandı. Kayseri'de Erciyes Üniversitesi'nde (ERÜ) koronavirüse karşı geliştirilen yerli aşıda, Faz-1 çalışmaları bugün itibarıyla tamamlandı. ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, "Ciddi hiçbir yan etki görülmedi. Her şey yolunda giderse inşallah bu ay sonuna kadar Faz-2'ye geçmeyi planlamaktayız" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 14.12.2020 11:41
Değiştirme Tarihi: 14.12.2020 11:41
Faz-1 çalışmaları tamamlandı... Yerli aşıyla ilgili önemli gelişme: Müjdeyi duyurdular

Türkiye'nin koronavirüse karşı geliştirdiği aşının faz 1 çalışmaları tamamlandı. Yerli aşı adayları arasında yaygın uygulanmaya en yakın olan ve insan deneyleri sürdürülen aşının Faz-1 kapsamındaki ilk doz uygulaması, kasım ayı başında 44 gönüllüye yapıldı.

Aşılamada önemli bir yan etkile rastlanmazken, ikinci doz uygulamanın da 26 Kasım günü başladığı ifade edildi. Faz 1'in ikinci dozu da 44 gönüllüye uygulandı. İkinci dozun 44 gönüllüye uygulanmasıyla bugün itibarıyla Faz 1 çalışmaları tamamlandı.

ERÜ Rektörü Mustafa Çalış, "Covid-19'a karşı üniversitemiz tarafından geliştirilen ve Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen yerli aşımızın Faz-1 ikinci dozlaması bugün tamamlandı ve ciddi hiçbir yan etki görülmedi. Her şey yolunda giderse inşallah bu ay sonuna kadar Faz-2'ye geçmeyi planlamaktayız" dedi.

Öte yandan Faz-2 kapsamında 200 gönüllünün aşılanmasının planlandığı bildirildi.
Kaynak: DHA