Faytonlar gelmeyince adada yeni dönem 'kaçak' olarak başladı: Tuk-tuk'larla ulaşım sağlanıyor

Geçtiğimiz aylarda Adalar'da yeni bir dönemin başlayacağı müjdesi verilmiş ve faytonların kalkması sonrası İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin elektrikli faytonları ile ulaşım sağlanacaktı. Ancak 1 Haziran itibariyle salgında normalleşme adımları sonrası Adalar'a bu hafta sonu gelenler ulaşım sıkıntısı yaşadı. Ulaşım boşluğu ise kaçak yapılan elektrikli araç seferleri ile gideriliyor. Elektrikli faytonlar için yollarda şeritler çizilmeye başlandı. Büyükada'ya gelenler ulaşımlarını yasak olmasına rağmen "Tuk-tuk" denilen elektrikli araçlarla 25-50 TL aralığında sağlandığı öğrenildi.

Yayınlanma Tarihi: 06.06.2020 15:18
Değiştirme Tarihi: 06.06.2020 15:18
Faytonlar gelmeyince adada yeni dönem 'kaçak' olarak başladı: Tuk-tuk'larla ulaşım sağlanıyor

Adalar'a gelenler uzak noktalarına gitmek istediklerinde büyük sıkıntı yaşıyorlar. 1 Haziran'da başlayan normalleşme süreci kapsamında sokağı çıkma yasağının kaldırıldığı ilk hafta sonunda Büyükada'ya gelenler ulaşımlarını yasak olmasına rağmen "Tuk-tuk" denilen elektrikli araçlarla sağladı. Adalar'da faytonların yasaklanmasından sonra kullanılacak elektrikli araçların henüz adaya gelmemiş olmasına rağmen araçların yollarda gidebileceği alanlar mavi şeritler ile boyandı. Ayrıca adanın çeşitli noktalarına duraklar, vatandaşların araçlara bineceği noktalar belirlenmiş durumda.

Ekrem İmamoğlu'nun başkanlığı'nı yaptığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi tarafından geçtiğimiz Ocak ayında alınan karar ile birlikte Adalar'da atlarla yapılan fayton ulaşımı uygulaması kaldırılmıştı. Faytonlar yerine ise Adalar dizaynına uyumlu elektrikli araçların kullanılmasını kararlaştırılmıştı. Ancak yaz ayları başında hizmet vermeye başlaması planlanan elektrikli araçların henüz Adalar'a gelmemesi nedeniyle bu günlerde ulaşım hizmeti bulunmuyor. 

Günlük kaçak taşımacılık yapanların 25 lira ile 50 lira arasında fiyat aldıklarını belirten Mehmet Gürhan, " Elektrikli araç ile insan taşıyarak günlük para alanlar ve aylık para alanlar var. Nedir bu, kiliseye götürüyor, pazara götürüyor, denize götürüyor, eğlence yerlerine götürüyor ve ada turu yaptırıyor. Benim duyduğum kadarıyla mesela günlük bir turu 25 liraya götüren var, 50 liraya götüren var. Aylık 500 lira alan ve bin lira alanlar da var" dedi.

Haber ile ilgili metin girin!.