Facia... Ev yapımı erişte aynı aileden 9 kişinin ölümüne sebep oldu!

Çin'İn Heilongjiang eyaletindeki Jixi kentinde korkunç bir aile faciası yaşandı. Faciaya neden olan şey ise, daha önceden derin dondurucuya atılan ev yapımı erişte... Ülke basınında geniş yer bulan olaya göre, erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti. 

Yayınlanma Tarihi: 21.10.2020 13:05
Değiştirme Tarihi: 21.10.2020 13:05
Facia... Ev yapımı erişte aynı aileden 9 kişinin ölümüne sebep oldu!

Çin'de yerel bir erişte türü olan Suantangzi'yi yiyen aynı aileden 9 kişi zehirlenerek hayatını kaybetti. Aileden 7 kişi yemeği yediği gün, bir kişi 2 gün sonra hayatını kaybederken, son aile üyesi 17 yaşındaki genç ise yemeği yedikten 9 gün sonra yaşam mücadelesini kaybeti.

PEKİ NEDEN ÖLDÜRLER?

Çin medyasına yansıyan habere göre, dondurucuya konulan eriştede Bongkrek asidi oluştu ve aile bireylerinin ölümüne de bu yol açtı. Çin'de benzer ölümler daha önce de yaşanmıştı.

SUANTANGZİ NEDİR? 

Çin'de popüler bir ev yapımı erişte (noodle) olan Suantangzi'yi yiyen 9 kişi hayatını kaybetti. Aile yemeği için bir araya gelen aile üyeleri, mısır unundan yapılan kalın bir erişte türü olan "Suantangzi" yedi. Ailenin 3 genci tuhaf tadı yüzünden yemeği yemedi. Heilongjiang Hastalık Önleme Merkezi’nde Gıda Güvenliği uzmanı olan Gao Fei, Bongkrek asidi zehirlenmelerinin bir panzehiri bulunmadığını ve ölüm oranının yüzde 40 ile yüzde 100 arasında değiştiğini söyledi.

Panzehiri yok, 24 saat içinde öldürüyor!

Yemeği yedikten sonra oluşan belirtiler arasında şiddetli karın ağrısı, terleme ve halsizlik olduğunu belirten Fei, “En nihayetinde durum komaya kadar ilerliyor. Karaciğer, böbrek, kalp ve beyin gibi pek çok organı etkiliyor. 24 saat içinde ölüme yol açabiliyor” dedi.

Bongkrek asit, fermente un ürünleri ve bozulmuş taze beyaz mantarın yanı sıra diğer bozulmuş nişasta ürünlerinden kaynaklanan zehirlenmenin ana nedenidir.
 

Etiketler: erişte - noodle