F klavye şampiyonlukta ilk sırada

F klavye şampiyonlukta ilk sırada
Yayınlanma Tarihi: 09.02.2014 12:23 | Değiştirme Tarihi: 09.02.2014 12:10

"F klavye" ile 1965'ten itibaren yarışmalara katılan Türkiye Klavye Takımının, kazandığı 70 dünya şampiyonluğu ile ilk sırada yer aldığı bildirildi. "F klavyenin" mucidi olarak bilinen Uluslararası Bilgi İşlem Federasyonu Türkiye Grubu Başkanlığı (İntersteno-Türk) Onursal Başkanı İhsan Sıtkı Yener, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğretmenlik yaparken 1946'da başladığı Türkçe'ye uygun daktilo geliştirme çalışmalarının, 20 Ekim 1955'te, "Bakanlıklar arası Standardizasyon Komitesi" tarafından, ardından da "Devlet Malzeme Ofisi" ve "Türk Standartları Enstitüsü" tarafından kabul edildiğini söyledi.

Bu tarihten itibaren aralıksız olarak çalışmalarına devam ettiğini dile getiren Yener, bunu sadece Türkiye içerisiyle sınırlamadığını, F klavyenin dünyadaki yerini alması için de birçok girişimde ve çalışmada bulunduğunu ifade etti

- F klavye birinci, Q klavyenin şampiyonluğu yok

Bu kapsamda Türkiye'de daktilo şampiyonaları düzenlediğini belirten Yener, şunları aktardı:

"2. Dünya Savaşı'ndan sonra yenilenen Dünya Şampiyonaları Yönetmelikleriyle, 1955'ten başlayarak her 2 yılda bir yapılmakta olan şampiyonalara Türk yarışçıların katılabilmesi için çalıştık. 1960'larda elektrikli, 1970'lerde elektronik daktilolarla, 1980'lerden itibaren bilgisayarlarla ve 2000'lerde internet aracılığıyla yapılan dünya şampiyonalarına, Türk yarışmacılar damgasını vurdu.

Paris'te 1965'te düzenlenen şampiyonada Türk yarışmacı Ece Özbayrak ile ilk şampiyonluğumuzu kazandık. O tarihten bu yana yapılan yarışmalarda Türk yarışmacılar kazandıkları 70 şampiyonlukla açık ara önde bulunuyor. İkinci sıradaki Almanlar'ın 48, Çekler'in ise 25 şampiyonlukları var. Yarışmalara Q klavye ile katılan Amerikalılar'ın ve İngilizler'in ise henüz hiç şampiyonlukları bulunmuyor."

Yener, dünya şampiyonalarının 2 yılda bir yapıldığını anlatarak, şunları aktardı:

"1950'lerde Almanlar HEP şampiyon olurdu ama F klavye sayesinde 1965'te ilk şampiyonluğumuz elde ettik. Son şampiyona 14 Temmuz 2013'te Belçika'da yapıldı. Kimisi Q klavye kimisi de kendi dil özelliklerine göre düzenlenmiş klavyelerle katıldı. Bu şampiyonada gerek bireysel ve gerekse takım halinde yarışmada dağıtılan toplam 33 madalyanın 15'ini alan takımımız dünya şampiyonu oldu. Tüm başarılar F klavye ile geldi. Bu başarılar, F klavyenin bize ne kadar uygun olduğunu gösteriyor" dedi.

Yener, Resmi Gazete'de yayınlanarak, yürürlüğe giren "F klavye genelgesinin" çok önemli bir gelişme olduğunu vurgulayarak, "F klavye için artık her şey hazır. Yeter ki siz kullanmasını bilin. Harfler Türkçe'ye uygun yerleştirildiği için klavyeye bakmadan rahatlıkla ezbere yazılabiliyor. Harfleri aramıyorsunuz. Bunun yazılımı zaten uzun zamandır hazır. F klavyenin üstünlüğü zaten kanıtlanmış. Dilimiz için en kullanışlı klavye. Özellikle 10 parmakla yazanlar için çok avantajlı" ifadelerini kullandı.

Survivor 2019 29.bölüm tanıtımı

Survivor Türkiye Yunanistan’da bugün eleme heyecanı yaşanacak. 19 mart 2019 Survivor’da kim elenecek? Sorusu merak konusu olurken, Survivor Türkiye Yunanistan’ın 29.bölüm tanıtım fragmanı yayınlandı. 29.bölümde neler olacak?

Survivor 2019'da 'Siyah mı beyaz mı?' oyununu kim kazandı?

Survivor Türkiye Yunanistan'da 18 mart pazartesi günü 'Siyah mı beyaz mı?' oyunu oynandı. Araba ödülünü kazanmak için Dimitra'nın takımı 'Siyah mı beyaz mı?' oyununa kaldı. Peki, otomobili kim kazandı?

Survivor 2019’da araba ödülünü kim kazandı?

Survivor Türkiye Yunanistan’da 28.bölümde yarışmacılar araba için mücadele etti. Araba ödülü tüm yarışmacının istediği bir ödül. Peki, Survivor Türkiye Yunanistan’da araba ödülünü kim kazandı? Arabayı hangi yarışmacı aldı?

Survivor 2019 28.bölüm ödül oyununu kim kazandı?

Survivor 2019’un 28.bölümünde ödül oyununda Türk ve Yunan takımı karşı karşıya geldi. Peki, ödül oyununu kim kazandı? Oyun öncesinde birer tane ödül kekinden tadan yarışmacılar oyuna moralle başladı.