Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
2019’a kadar silahsız!

2019’a kadar silahsız!

Türkiye’nin de üreticisi olduğu F-35 savaş uçakları yazılım sorunu nedeniyle 2019’a kadar otomatik silahlarını kullanamayacak.

04.01.2015 03:57

Amerikan Lockheed Martin firmasınca geliştirilen yeni nesil ‘Müşterek Taarruz Uçağı’ F-35’lerde sorunlar bitmiyor. Türkiye’nin de aralarında olduğu 9 ülke tarafından ortaklaşa üretilen yeni nesil savaş uçaklarının bilgisayar sistemleri için hazırlanan yazılımın, uçağın 25 milimetrelik otomatik silahlarını ateşleme kabiliyeti bulunmadığı belirlendi. Uçağın yakın saldırı ve ‘it dalaşı’ gibi hava çarpışmalarında kullanacağı ana silahından mahrum kalması, ABD’li yetkilileri endişelendiriyor. Üretim programında görevli Amerikan Hava Kuvvetleri yetkililerinden bir tanesi, yazılımdaki sorunların çözülmesinin 2019 yılını bulabileceğini, bunun da uçakların operasyonel hale gelmesinden yıllar sonra bile yakın çatışmaya giremeyeceği anlamına geldiğini söyledi.

Mühimmat sorunuUzmanlar, Harrier tipi savaş uçakları için geliştirilen GAU-22/A silahlarının F-35’lerde ateşlenebilir hale getirilmesinden başka mühimmat sorununu da çözmeye uğraşıyor. Dakikada 3 bin 300 atış yapabilen silahın F-35 versiyonları, sadece 180 mermi alabiliyor. Bu yıl içinde operasyonel hale getirilmesi hedeflenen F-35’lerin ilk etapta kullanacağı tek silahı, uzun menzilli havadan havaya atılan Raytheon AIM-120 AMRAAM füzeleri olacak. Uçağın lazer güdümlü bombaları ise ilerleyen zamanlarda eklenecek.
Yorumlar | 0
üye profil