Evlenecekler için dikkat çeken karar! ‘Evlilik ehliyeti’ geliyor

Meclis Kadına Şiddeti Araştırma Komisyonu, ‘evlilik ehliyeti’ fikrini gündeme taşıdı. Buna göre evlenecek kişiler, evlenmeden önce psikolojik rapor alarak 'evliliğe uygun' olduğunu kanıtlaması gerekecek.

Yayınlanma Tarihi: 15.11.2021 10:48
Değiştirme Tarihi: 15.11.2021 10:48
Evlenecekler için dikkat çeken karar! ‘Evlilik ehliyeti’ geliyor

TBMM Kadına Şiddeti Araştırma Komisyonu, artık önerileri topluyor. Komisyon üyelerinin, evlilik öncesi taraflardan ‘psikolojik rapor, sabıka kaydı, şiddet eğilimi olup olmadığına dair belge’ istenmesi önerisi oldukça destek gördü.

"Komisyon üyeleri bu önerileri, sürücü belgesiyle örneklendirdi. Araç kullanırken, insanlara zarar vermemesi için istenen belgeler, evlilik için gerekenlerden daha gerçekçi. 'Nasıl sürücü belgesi alırken psikoloji raporu alıyoruz, psikologdan evlilik öncesi rapor alınması sağlanmalı' diyenler var.

Toplantılarda, 'Kadına şiddetle mücadele bakanlığı kurulsun', 'Kadına şiddetle mücadele için ihtisas mahkemeleri kurulsun', 'Sığınma evlerinde kalma süresi uzatılsın ve yerel yönetimlere bunun için özel bütçe verilsin', 'Hayat kadınları için rehabilitasyon programı başlatılsın' gibi birçok öneri sıralandı.

Evlilik öncesi ehliyet konusu, komisyon toplantısında destek görürken, komisyon raporuna da alınması benimsendi.

Konuşmacılara destek veren Başkan Öznur Çalık şunları söyledi:

'İspanya’da kadına yönelik şiddetle mücadelede hem ceza hem hukuk yargılaması yapan ihtisas mahkemeleri var. Cezayı veren mahkeme, nafaka, velayet gibi hususlara da karar verebiliyor. Bu durum daha hızlı karar alınmasını ve uygulanmasını sağlıyor. Bölgesel çalışmalarla ilgili de biz hem yerel bazlı hem de bölge bazlı çalışmaları yapıyoruz ama bunu da arttırmamız gerekiyor. Evlenmeye aday olan çiftlerin mutlaka ön eğitimden, bilgilendirmeden geçirilmesi ve bu eğitim sonrası aldıkları ehliyetle evliliklerine başlamaları gerekir.' "

İlgili Sayfalar: Playlist