Evcil hayvanlar için korkutan koronavirüs uyarısı!

Çin'in Vuhan kentinde uzmanlar tarafından yapılan araştırma sonrasında evcil hayvanlar için koronavirüs uyarısı yapıldı. Kentte koronavirüs testi yapılan kedilerden yüzde 10 ila 15'inin koronavirüse yakalandığı belirlendi.

Yayınlanma Tarihi: 14.09.2020 10:13
Değiştirme Tarihi: 14.09.2020 10:13
Evcil hayvanlar için korkutan koronavirüs uyarısı!

Çin'in Vuhan kentinde başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla ilgili araştırmalar sürmeye devam ediyor. Çin'de uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma sonrası, evcil hayvanlar için koronavirüs uyarısı yapıldı.

KEDİLERDEN KAN ÖRNEĞİ ALINDI

Vuhan’da Ocak ve Mart ayları arasında 100’den fazla kediden alınan kan örneğinin, evcil hayvanların insanlardan virüsü kapmış olabileceğini ortaya çıkardığı ifade edildi. Çalışma kapsamında kan örneği alınan kedilerin yaklaşık yüzde 15’inde Covid-19 antikorları ve yaklaşık yüzde 10’unda da Sars-CoV-2 nötrleştirici antikorlar bulundu. En çok antikora sahip 3 kediye Covid-19’a yakalanmış bir kişinin sahip olduğu ifade edildi.

‘EVCİL HAYVAN SAHİPLERİ DİKKATLİ OLMALI’

Araştırmacılar, hastalığı yaymayı önlemek için Covid-19 hastalarının evcil hayvanlarından uzak olarak kendilerini izole etmesi gerektiğini söyledi.  Araştırmada, SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş kedilerden hiçbirinin semptom göstermediği ancak virüsün evcil hayvanlar için ölümcül olabileceği düşünüldüğü ifade edildi.

Bununla birlikte, araştırmacılar, SARS-CoV-2'nin solunum damlacıkları yoluyla kediler arasında bulaşabildiğini ifadede eden, geçen hafta yayınlanan bir araştırmaya işaret ediyor. Araştırmacılar, bu mekanizmanın türler arasında virüs yayıp yaymadığını öğrenmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylerken, aynı zamanda veriler yorumlandığında evcil hayvan sahiplerini dikkatli olmaya teşvik etmek için yeterli endişe kaynağı olduğunu ifade etti.

Emerging Microbes & Infections dergisinde yayımlanan araştırmanın baş yazarı Meilin Jin'in, "Covid-19 hastaları ile kedi, köpek gibi evcil hayvanlar arasında uygun mesafeyi korumak için önlemler düşünülmeli ve bu yüksek riskli hayvanlar için de hijyen ve karantina önlemleri alınmalıdır" ifadelerini kullandığı belirtildi.

Etiketler: çin - Vuhan - kedi - koronavirüs - salgın - uyarı