Ette ölümcül 'Rota virüsü' tehlikesi... Her yıl 200 bin çocuk yaşamını yitiriyor

Uygun koşullarda pişirilmeyen döner insan sağlığı için büyük tehdit oluşturuyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Öğretim Üyesi Dr. Murat Doğan, her 200 bin çocuğun az pişmiş ette görülen 'Rota virüsü' nedeniyle yaşamını yitirdiğini, dönerin doğru şekilde pişirilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. Doğan ayrıca bu virüsün özellik 0-5 yaş arası çocukları etkilediğini, rota virüsünün belirtisinin de ishal olduğunu söyledi. 

Yayınlanma Tarihi: 18.10.2020 12:05
Değiştirme Tarihi: 18.10.2020 12:05
Ette ölümcül 'Rota virüsü' tehlikesi... Her yıl 200 bin çocuk yaşamını yitiriyor

Az pişmiş ette 'Rota virüsü' tehlikesi var. Uyarıyı yapan kişi ise İstanbul Gelişim Üniversitesi'nden Dr. Öğretim Üyesi Murat Doğan... Doğan, az pişmiş etteki tehlikeye dikkat çekerek, özellikle çocukların sağlığını tehdit eden rota virüsü, Salmonella, E.coli gibi bakteri ve virüslere karşı uyardı. 

Hayvanların yedikleri yemden, içtiği sudan bakteri ve virüsleri aldığını söyleyen Murat Doğan, eğer çiğ et doğru şekilde pişirilmezse bakteri ve virüslerin insanlara geçtiğini söyledi. Doğan ayrıca çarpıcı bir veriyi de burada paylaştı. Güney Amerika’da Arjantin, Venezuela ve Brezilya’daki hayvanların etlerinde yüzde 20 civarında genetik olarak rota virüsünün olduğunu ifade eden Murat Doğan, her yıl 200 bin çocuk rota virüsünden dolayı hayatını kaybettiğini belirtti.

ET MİNİMUM 70-72 DERECE PİŞİRİLMELİ

Döner hazırlanırken doğru bir ısıl işlemin yapılmasının önemli olduğunu Dr. Öğretim Üyesi Doğan, “Etin iç sıcaklığının minimum 72 derece olması lazım. Zararlı bakteri ve virüsler bu sıcaklıkta kaybolacaktır. Çiğ ette ‘E.coli’, ‘Salmonella’, ‘Staphylococcus Aureus’ dediğimiz bakteriler var. Bunların hepsi hastalık yapıcı bakterilerdir. Bu bakterilerin tamamen yok edilmesi için etler doğru bir ısıl işleme tabi tutulmalıdır. Müşteri eti az pişmiş istese bile etin iç sıcaklığı 70 derece olmalıdır” dedi.

ROTA VİRÜSÜNÜN BELİRTİSİ: İSHAL

İshalin belirgin belirti olduğunu aktaran Doğan, “Hijyen koşularına dikkat edeceğiz, elleri düzgün yıkayacağız. Virüs çocukta kalıcı etki bırakmaz, bilinen bir tedavisi yok ama aşısı var. Aşı olunduktan sonra yakalanma riski düşüyor. Hayvan içtiği sudan, yediği yemden böyle virüs ve bakterileri alabiliyor. Asıl sorun mezbahada işlenen etin doğru koşullarda yapılmamasıdır. Hijyen kurallarına dikkat edilmeden üretim yapılırsa çiğ ette, E.coli, Salmonelle gibi bakterilerin bulunmasının yanında rota virüsü de olabilir” diye konuştu.

(DHA)