Et dönerde akılalmaz hile: Tavuk ve hindi eti koyup anlaşılmasın diye lohusa şerbetiyle harmanlıyorlar

Türkiye'de en çok tüketilen lezzetler arasında yer alan et dönerle ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi. Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı İbrahim Uğur Toprak, işletmelerin maliyeti ve satış fiyatını düşürmek için hileye başvurduğunu, dönerin için tavuk, hindi eti ve soya kıyması kattığını söyledi. Öte yandan dönere lohusa şerbetinin de katıldığını söyleyen Toprak, böylece tavuk hindi etinin tadının baskılandığını söyledi. Toprak, "Ambalaja girmiş dönerlerde de et ve tavuk karışık satılabiliyor. Ancak ambalajın üzerindeki etikette bilgilendirme olması lazım" dedi. 

Yayınlanma Tarihi: 08.10.2020 11:34
Değiştirme Tarihi: 08.10.2020 11:34
Et dönerde akılalmaz hile: Tavuk ve hindi eti koyup anlaşılmasın diye lohusa şerbetiyle harmanlıyorlar

Dönerdeki hileyi Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkaı İbrahim Uğur Toprak anlattı. Türk mutfağının en önemli lezzetleri arasında yer alan et döneri, satan bazı işletmeciler fiyatı ve maliyeti düşürebilmek için türlü hilleler yapıyor. Bu hileler arasında, et dönerin içinde tavuk ve hindi gibi kanatlı hayvanların etlerinin kullanılması yer alıyor. 'Yüzde 100 et döner' diye satılan ürüne bazen de soya kıyması konuluyor.

Bahsedilen hayvanların başlarının ve ayaklarının da kıymalaştırılarak ürüne karıştırıldığı belirtilirken, bu karışımın içine lohusa şerbeti katılıyor ve dönerin tadıyla rengi baskılanıyor. Böylece en az 17 liraya satılması gereken et döneri, 10 liranın altında satabiliyorlar.  İbrahim Uğur Toprak, vatandaşların dikkat etmesi gerektiğini vurguladı ve onlara bilindik yer ve markalardan alışveriş yapmayı önerdi. 

İzmir'de restoran işletmecisi olan 44 yaşındaki Kudret Esen de, Toprak'ı destekleyen ifadeler kullandı. Esen, ucuz dönerin içinde tavuk taşlığı olabileceğini, kanatlı hayvan etinin olabileceğini dile getirdi ve 'kesinlikle hile vardır' dedi. Kudret Esen, '"10 TL'ye et döner satılmaz. Bugün et dönerin maliyeti 10 TL'nin üzerindedir zaten. Eğer satılıyorsa içinde tavuk taşlığı olabilir. Kanatlı hayvan eti konulabilir. Kesinlikle hile vardır. Aksi takdirde bu fiyata satmak mümkün değil. Bazı dönercilerin lohusa şerbeti de kullandığını duyduk" diye konuştu. 

Kaynak: DHA
 

Etiketler: et döner