Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Estetik faciasında ikinci şok!

Estetik ameliyat için gittiği hastanede virüs kapan ve 2 ayağı kesilen Sevinç Çelik’in aldığı Engelli Sağlık Kurulu raporu tam bir skandala sahne oldu.

16.04.2015 12:40

Estetik ameliyat için gittiği hastanede virüs kapan ve 2 ayağı kesilen Sevinç Çelik’in aldığı Engelli Sağlık Kurulu raporu tam bir skandala sahne oldu. Çelik'in yönetmeliğe göre yüzde 50’nin üzerindeki engelli vatandaşlar için verilen "ağır engelli" raporunu yüzde 69 engeline rağmen alamadığı iddia edildi.

Burun estetiği ameliyatı için gittiği özel hastanede virüs kapan ve ilaçlara tepki vermesi sonucu ayaklarını kaybeden Sevinç Çelik'in hukuk mücadelesi sürüyor. Yaşadığı talihsiz olayın ardından ayakları kesilen Sevinç Çelik, hukuk mücadelesini sürdürürken, yeni engellerle karşılaştı. Devletin verdiği imkanlardan yararlanmak için Sağlık Kurulu Raporu alması gereken Sevinç Çelik önce Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. 

Buradan rapor alan Sevinç Çelik, yüzde 59 engelli sayıldı ancak yönetmelikte belirtilen maddeye rağmen ağır engelli sayılmadı.

Daha sonra duruma itiraz ederek yeni bir başvuru yapan Sevinç Çelik bu kez de Haydarpaşa Numue Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Buradan çıkan raporda da yüzde 69 engelli olduğu belirtilen Sevinç Çelik, yine "ağır engelli" kabul edilmedi.  Sevinç Çelik’in geçen sene talihsiz bir olay yaşayarak ayağının kesildiğini ifade eden avukatı Cesim Parlak, “O günden sonra biz hukuksal bir mücadele başlattık. Bir hastaneye karşı, bir de Sevinç’in normal yaşamını sürdürebilmesi için devletten faydalanması gereken imkanlar açısından. Devletle ilgili işlemlerimiz için de ayrı bir mücadele başlattık” dedi.

 Önce Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yüzde 57 oranında engelli şeklinde bir sağlık kurulu raporu verdiğini dile getiren Parlak, “Yüzde 57 sağlık kurulu raporu olmasına rağmen raporda, 'ağır engelli' işareti koymadığından dolayı normal devletin bir engelliye tanıdığı yardımların hiç birisinden istifade edemiyor. Ama bizim müvekkilimiz ise 2 bacağını kaybettiği için tek başına hayatını sürdüremiyor” şeklinde konuştu.Devletin imkan tanıdığını ve yönetmelikte yüzde 50 üzerinde engelli ise ve hayatını tek başına ikame ettiremiyorsa ağır engelli saydığı vurgulayan Parlak, “İlk rapordan sonra itiraz ettik. Bu sefer de Haydarpaşa Eğitim ve Numune Hastanesi’ne başvurduk. Buradan gelen raporda de engellilik durumu yüzde 69 olarak tespit edildi. Rakamlar değişiyor ama ağır engelli kısmını işaretlemediği için yine biz Engelliler Yönetmeliği uyarınca devletin imkanlarından yararlanamıyoruz” diye konuştu.

 Cesim Parlak bu olay yaşandıktan sonra bütün devlet organları ilgi göstererek gerekenin yapılacağı söylendi ama bugün Sevinç Çelik ve ailesinin yalnız bırakıldığını belirtti.   

Ne olmuştu?

 Henüz 1 buçuk yaşında bir çocuk annesi olan anne Sevinç Çelik’in yaşadığı kabus, burun eti ameliyatı olmak için gittiği özel Hastanede başladı. Bir günde tahlilleri yapılan ve ameliyata alınan Sevinç Çelik, bir sonraki gün evine gönderildi. Daha sonra kusma ve Ağrı şikayeti baş gösteren Çelik, Devlet Hastanesi’ne giderek muayene oldu. Burada serum verilerek gönderilen Çelik, aynı şikayet üzerine başka bir hastaneye başvurdu. Doktorlar iddiaya göre Çelik’i, yine "bir şeyi yok" diyerek eve gönderdi. 

Ameliyathane virüsü olarak bilinen septik tanısı kondu

 Ancak yaşanan sağlık problemi Sevinç Çelik’in Göztepe eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne müracaatı ile anlaşıldı. Doktorlar burada yaptıkları kontrollerde Sevinç Çelik’in, ameliyathane virüsü kaptığını belirledi. Bu hastanede bir süre komada kalan Sevinç Çelik, ilaçlara tepki verince hemen ameliyata alındı ve kurtarılmak için bacakları kesildi. 

Yaşadığı olayın şokunu yaşayan Çelik şunları söylemişti: “Karın ağrısı şikayeti ile geldim ben hastaneye. Kusuyordum sürekli. Ağrım vardı. Yürüyemiyordum. Hastaneye 13 Mayıs’ta yatırıldım. Şuurum daha sonra kapanmış. Yoğun bakıma gönderildim. İlaç tedavisi yapmışlar. Ona da tepki vermişim. O sırada ayaklarım morarmaya başlamış. Septik tanısı konulmuş. İlaca tepki verdikten sonra kendime gelmeye başlamışım. Göztepe’ye getirildim. Buraya geldiğimde ayaklarım tamamen bitik bir haldeydi”

Yaşadığı sağlık sorununun estetik ameliyatı olduktan sonra başladığını dile getiren Seviç Çelik, “Ben burun estetiği olmuştum. Septik tanısı, ameliyathane enfeksiyonu kapmışım. En son olarak orada ameliyat olmuştum” şeklinde konuşmuştu. (Milliyet)

Yorumlar | 0
üye profil