Esnafa hibe desteği ne zaman ödenecek? İşte son durum

Ticaret Bakanlığı tarafından esnafa hibe desteği ödemeleri ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı, birçok kişi tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. 1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkara iki ayrı grup halinde 4 milyar 622 milyon liralık destek verilecek. Peki, esnafa hibe desteği ne zaman ödenecek? İşte son durum.

Yayınlanma Tarihi: 07.06.2021 13:02
Değiştirme Tarihi: 07.06.2021 13:02
Esnafa hibe desteği ne zaman ödenecek? İşte son durum

Esnafa hibe desteği ödemeleri için geri sayım sürmeye devam ediyor. Başvuruların henüz sürmeye devam ettiği esnaf hibe desteği için, ödemelerin yapılacağı zaman büyük bir merakla bekleniyor. Peki, esnafa hibe desteği ne zaman ödenecek? İşte son durum.

1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkara iki ayrı grup halinde 4 milyar 622 milyon liralık destek verilecek. Birinci grupta kahvehane, kafe, çay bahçesi gibi yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar gibi işletmeler yer almaktadır. Sayıları toplamda 235 bine ulaşan bu işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemesi yapılacak.

İkinci grupta bakım, onarım, tamirat, kaporta işleri ile uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeler, kurs işletmecileri yer almakta.

İkinci gruba daha önceki destek ödemelerinden yararlanan lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü, otobüsçü ve pazarcıların da dahil olacak. Toplamda 1 milyon 150 bini aşkın işletmeyi kapsayan bu gruptaki vatandaşlarımıza bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi yapılacak.

BAŞVURU TAKVİMİ 

30 günlük süreçte çevrim içi başvuruda yaşanabilecek yoğunluğun, hizmete erişime engel olmasını önlemek için, başvurular TC kimlik numarasının son hanesine göre alınacak.

Başvuru takvimi şöyle olacak:

TC kimlik numarasının son hanesi sıfır olan vatandaşlar 25 Mayıs Salı, 2 olanlar 26 Mayıs Çarşamba, 4 olanlar 27 Mayıs Perşembe, 6 olanlar 28 Mayıs Cuma, 8 olanlar 29 Mayıs Cumartesi başvurularını yapabilecek.

30 Mayıs-23 Haziran döneminde tüm vatandaşlar başvuruda bulunabilecek.

Başvuruya ilişkin tüm süreçler "turkiye.gov.tr" adresi üzerinden e-Devlet Kapısı aracılığıyla yürütülecek.

ÖDEMELER NE ZAMAN? 

Söz konusu hibe desteği ödemelerinin başvuruların sona ermesinin ardından yapılacak değerlendirme işlemi ile ödeneceği tahmin ediliyor.Bu kapsamda bilgiler geldikçe haberimizde yer vereceğiz.