Esnaf gelir ve kira desteği ne zaman verilecek? Başvurular için son gün ne zaman?

Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik anlamda etkilenen milyonlarca çalışan için, Ticaret Bakanlığı tarafından esnaf gelir ve kira desteği verilmeye başlanacağı belirtilmişti. 31 Mart 2021 tarihine kadar sürecek olan esnaf gelir ve kira desteği başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağı ve yardımların ne zaman verileceği merak konusu oldu. Peki, Esnaf gelir ve kira desteği ne zaman verilecek? Başvurular için son gün ne zaman?

Yayınlanma Tarihi: 27.01.2021 17:00
Değiştirme Tarihi: 27.01.2021 17:00
Esnaf gelir ve kira desteği ne zaman verilecek? Başvurular için son gün ne zaman?

Pandemi nedeniyle çalışan milyonlarca vatandaşın etkilendiği olumsuz şartlardan dolayı esnafa gelir ve kira desteği verecek olan Ticaret Bakanlığı, başvuru sürelerinin uzatıldığını açıklamıştı. 3 ay boyunca gelir kaybı için 1000 TL, kira yardımı kapsamında ise büyükşehirlerde 750 TL, diğer illerde ise 500 TL destek sağlanacak. Peki, Esnaf gelir ve kira desteği ne zaman verilecek? Başvurular için son gün ne zaman?

ESNAF GELİR VE KİRA DESTEĞİ NE ZAMAN VERİLECEK?

Esnafa verilecek olan hibe ve kira desteği için sonuçlar E-Devlet üzerinden yayımlanmaya başladı. Değerlendirme sürecine devam eden Ticaret Bakanlığı, pek çok esnafın başvurusunu değerlendirerek sonuçları açıkladı. 

Başvuru sonuçları www.turkiye.gov.tr (E-Devlet) üzerinden görüntülenebilecek.

Hak sahiplerine yapılacak ödemeler Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanacak tarihte başvuru esnasında verilen banka hesap numaralarına otomatik aktarılacak. Ödemelerin ocak ayı içerisinde tamamlanması bekleniyor.

GELİR KAYBI VE KİRA DESTEĞİ TUTARLARI

Gelir kaybı desteği aylık 1000 lira olarak belirlenirken, 3 aylık süreçte toplamda 3 bin lira hibe desteği alınabilecek.

Gelir kaybı desteğine ek olarak esas faaliyetin yürütüldüğü iş yerinin kira olması halinde, büyükşehir belediyelerinin bulunduğu yerlerde aylık 750 lira olmak üzere üç aylık toplamda 2 bin 250 lira, diğer yerlerde aylık 500 lira olmak üzere toplamda 1500 lira kira desteği yapılacak.

İş yeri kira bedelinin kira desteği tutarının altında olması durumunda ise iş yeri kira tutarı kadar kira desteği verilecek.

Şartların sağlanması durumunda gelir kaybı ile kira desteğinden aynı anda yararlanılabilecek.

Destek kapsamına giren birden fazla işletmesi olanlara vergi sicil kayıtlarındaki esas faaliyet konusu üzerinden sadece 1 kez destek yapılacak. Kira ödemesi yapılan birden fazla iş yeri bulunması halinde sadece 1 iş yeri için kira desteği sağlanacak.