Eskişehir'de çeşmelerden sarı renkte su aktı, 2 kişi hastanelik oldu!

Eskişehir'in Alpu ilçesine bağlı Yunus Emre Mahallesi'nde dün sabah saatlerinde çeşmelerden sular sarı akmaya başladı. İhbarlar sonrası su dağıtımı belediye tarafından kesilirken, ilk incelemede şebekeye zirai ilaç karıştığı tespit edildi. 1500 nüfuslu ilçede yaşananlar sonrası 1'i çocuk 2 kişi su nedeniyle zehirlenip hastanede tedavi gördü. Konuyla ilgili açıklama ise Alpu Belediye Başkanı Gürbüz Güler'den geldi. 

Yayınlanma Tarihi: 07.05.2021 15:30
Değiştirme Tarihi: 07.05.2021 15:36

Alpu ilçesine bağlı Yunus Emre Mahallesi’nde, dün saat 09.30 sıralarında, çeşmelerden sular sarı akmaya başladı. Alpu Belediyesi, gelen ihbarlar üzerine su dağıtımını keserken, yapılan ilk incelemede, şebekeye zirai ilaç karıştığı tespit edildi. Belediye ve cami hoparlörlerinden çeşme sularına ilaç karıştığı ve kullanılmaması gerektiği yönünde anonslar yapıldı. 1500 nüfuslu mahallede yaşayanların su ihtiyacı ise tankerlerle sağlanmaya başlandı. Sudan zehirlendiği belirlenen 1’i çocuk 2 kişi de hastanede tedavi edildi.

"BURADA TELAFİSİZ KAZA İLE KARŞI KARŞIYA KALMADIK"

Alpu Belediye Başkanı Güler, şebekeye kaçak olarak bağlanan evden ilaçlama tankerine su çekilirken, içme suyu hattına zirai ilaç karıştığını tespit ettiklerini belirtip, "İlçemiz tarım bölgesi. Tarımsal faaliyetlerimizin yoğun olduğu yerleşkeyiz. Yapılan tespitler de bu doğrultuda. Vatandaşımız ilaçlama tankerine su alırken, ilçemizdeki kanalizasyon çalışması esnasında içme suyu borusunun patlaması sonucu vakum oluşmuş. Tankerde bulunan tarım ilacının da içme suyuna karıştığı yönünde tespitimiz var. Bunların araştırma çalışmalarına ESKİ ekipleri ve buradaki ilgili kurumlarımız tarafından devam ediliyor. En önemlisi, burada telafisiz kaza ile karşı karşıya kalmadık. İnsan sağlığına zarar verecek durumlarla karşı karşıya kalmadık" dedi.

"4-5 GÜN GİBİ SÜREDE YENİLEYECEĞİZ"

Yunus Emre Mahallesi’ndeki su borularını değiştirme çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Güler, “Su hatlarımız yaklaşık 40 yıllık hatlardı. Bu vesileyle o kimyasalın kalıntısının kalmaması için mahallemizin bütün içme suyu hatlarını da insanlarımızı daha fazla mağdur etmeden 4-5 gün gibi sürede yenileyeceğiz. Vatandaşımızın şu anda mağduriyeti söz konusu değil. Yaklaşık 7 aracımızla vatandaşın su ihtiyacını gideriyoruz, 1 aracımızla içme suyu hizmeti veriyoruz” diye konuştu.

Kaynak: DHA