Eskişehir'de 5 Akbaş cinsi köpek silahla vuruldu!

Eskişehir Çanakkıran Mahallesi'nde yaşanan akılalmaz olayda, dünyaca ünlü çoban köpeği ırklarından olan Akbaşlardan 5 tane silahla vuruldu. Köpeklerin sahibi, "Vicdansızlıktan başka bir şey değil" dedi. 

Yayınlanma Tarihi: 01.10.2020 14:34
Değiştirme Tarihi: 01.10.2020 14:34
Eskişehir'de 5 Akbaş cinsi köpek silahla vuruldu!

Akbaş ırkı köpekler, Amerika ve Avrupa ülkeleri tarafından büyük talep görüyor. Ancak Eskişehir’de kimliği belirsiz şahıslar tarafından vurularak öldürülüyor. Özellikle koyun, keçi gibi küçükbaş sürülerinin güdülmesinde ve korunmasında büyük rol oynayan Akbaşların sayısı gün geçtikçe azalıyor. Son olarak da kentin Çanakkıran Mahallesi'nde süt keçisi yetiştiriciliği yapan Bircan Tepe’nin 5 Akbaş cinsi köpeği silahla vuruldu. Hayvanlardan 3 tanesi ölürken, yaralı olarak kurtulanlar ise hayata küsmüş durumda. 

"ÇOK ÜZÜLDÜM..."

Vahşetle ilgili konuşan Bircan Tepe, "Sürüyü koruyan bir köpeğimiz 2 yılda yetişiyor. Nasıl ki şehirlerde polis ve jandarma olmadığında olaylar artıyorsa bu hayvancılıkta da aynı. Köpeklerimiz bizim korunmamızı sağlayan, doğadaki en önemli yoldaşlarımız, arkadaşlarımız. Bu noktada köpeği vuran kişi sadece köpeği vurmuyor. Köpekle birlikte köpeğin koruduğu sürüyü de vuruyor. Herkes kendisine yeterli sayıda köpeğe bakıyor. Köpeksiz kalınca doğada savunmasız kalıyorsunuz. Kendi çevrenizden köpek bulmanızda çok zor çünkü Akbaşlar çok değerli hayvanlar. 2-3 yılda verim almaya başlıyoruz, bunlar milli ırkımız. Tam verim almaya başlayınca böyle bir canilikle karşılaşınca da insan bile diyemiyorum bunlara. O kadar cahilce bir tutum ki, insanların sizle olan sorunlarını sizden değil de o savunmasız hayvanlardan çıkarması vicdansızlıktan başka bir şey değil" dedi. 

"MİLLİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ"

Türkiye’nin önemli Akbaş yetiştiricilerinden Altuğ Ulucan ise, "Gelişmiş ülkeler Akbaşları yere göğe sığdıramaz. Akbaşlar hem vurularak hem de farklı çiftlerle çiftleştirip özelliklerini kaybederek nesli tehlike altına girebilir. Milli değerlerimize artık sahip çıkılması lazım ki ölen köpekler gerçekten Akbaş ırkı için önemliydi. Sayıları az kalmış bir ırk için önemli damızlıklardı, yarışmalarda dereceler yapmış köpeklerdi. Bu köpekler vurulmaya başladı. Bu nadide ırkımızın korunmasını istiyorum. Amerika ve Avrupa bu köpeklerimizi yere göğe sığdıramıyor. Dünyanın her yerinden Akbaşlar hakkında bilgi istiyorlar. Maalesef Türkiye’de ne federasyonlar, ne dernekler ne de resmi kurumlarımızın Akbaş ile ilgili çalışması yok. Irkımız giderek özelliğini kaybediyor. Türkiye’de büyük köpek hevesi de oturdu. Akbaşları büyük köpeklerle eşleyip büyük beyazlar üretip bunlara Akbaş demeye başladılar. İyi Akbaş yetiştiricilerinin, bakıcılarının ellerindeki köpekleri de vurmaya başladılar. Bu sene Eskişehir’de 9’dan fazla Akbaş vuruldu" açıklamasını yaptı. 

Haber ile ilgili metin girin!.(İHA)