Esenyurt'ta çuval çuval para bastılar

Esenyurt'ta geri dönüşüm merkezine düzenlenen operasyonda 600 adet basımı tamamlanmış, 22 bin adet ise basıma hazır hale getirilmiş sahte '2 Euro' ele geçirildi. 

Yayınlanma Tarihi: 11.02.2021 11:58
Değiştirme Tarihi: 11.02.2021 11:58
Esenyurt'ta çuval çuval para bastılar

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 6 aylık teknik takip sonucunda Esenyurt Sanayi Mahallesi'nde bulunan bir metal geri dönüşüm atölyesinde, sahte madeni para basıldığı bilgisine ulaştı. Atölyede sahte madeni para basan 5 kişi, 6 farklı ilçeye yapılan operasyonlarda gözaltına alındı. Atölyeye de baskın düzenleyen ekipler,  9 bin 200 adet göbek diye tabir edilen madeni paranın iç kısmı, 22 bin 900 adet madeni paranın dış halkası, bin 923 adet göbek ve halka kısmı oturtulmuş basımı yapılmamış madeni para, 600 adet basımı tamamlanmış piyasaya sürülmeye hazır madeni para, sahte madeni Euro üretiminde kullanılan çok sayıda makine, teçhizat ve baskı makinesi ele geçirdi. Konuyla ilgili soruşturma sürüyor.

2 YIL SAHTE PARA BASTILAR

Gözaltına alınıp emniyete götürülerek sorgulanan 5 şüpheli şahısın ifade ve bağlantılarından polis, şebekenin aynı adreste  2 yıldır sahte Euro bastığını ve paraları Almanya'da bulunan şebeke üyelerine göndererek piyasaya sürdüğünü tespit etti.

ALMANYA'YA GÖTÜRÜLECEKTİ

Sahte madeni paralar da sevkiyat öncesinde yakalandı. Atölyede baskısı yapılmış paralar, çuvallara konularak Almanya'ya götürülmeden hemen önce ele geçirildi. Ayrıca göbek kısmı oturtulmuş, basıma hazır olan da paraların baskısı tamamlandıktan sonra Almanya'ya gönderileceği öğrenildi.

(DHA)